Świat

Nowy sekretarz generalny Ligi Arabskiej. Był szefem MSZ u Mubaraka

Świat


Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich Ligi Arabskiej wybrali w czwartek na nowego sekretarza generalnego tej organizacji Ahmeda Alego Abul Gheita, który był ostatnim szefem dyplomacji prezydenta Hosniego Mubaraka, rządzącego Egiptem w latach 1981-2011.

Ahmed Ali Abul Gheit był ministrem spraw zagranicznych prezydenta Hosniego Mubaraka do 2011 roku, gdy po masowych protestach władza Mubaraka została obalona.

Wybrany mimo zastrzeżeń

Według arabskich źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się hiszpańska agencja EFE, do tego wyboru doszło po trudnych negocjacjach ze względu na zastrzeżenia przedstawione m.in. przez Katar i Sudan.

Ahmed Ali Abul Gheit był jedynym kandydatem na miejsce dotychczasowego sekretarza generalnego Nabila al-Arabiego, który nie chciał kandydować na kolejną kadencję. Gheit rozpocznie pełnienie swych funkcji z dniem 1 lipca.

Brak jedności w świecie arabskim

Wybór nowego sekretarza generalnego Ligi Arabskiej poprzedziło oświadczenie przedstawiciela Maroka, który poinformował, że tegoroczny szczyt Ligi w tym kraju nie zostanie zorganizowany zgodnie z harmonogramem. Jak wytłumaczono, Maroko chce w ten sposób "uniknąć tworzenia nieprawdziwego wrażenia jedności w świecie arabskim".

Ahmed Abul Gheit w 2005 rokuAntje Wildgrube | CC BY 3.0 Wikipedia

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, Reuters