Świat

Nowy rząd na Łotwie. Ma utrzymać twarde stanowisko wobec Rosji

Świat

CC BY-SA 2.0 Wikipedia | saeimaEksperci spodziewają się, że nowy premier będzie kontynuował politykę poprzednika

Łotewski parlament formalnie zaaprobował w czwartek nowy rząd premiera Marisa Kuczinskisa, po rezygnacji na początku grudnia 2015 roku premier Laimdoty Straujumy. Jako powód podała ona tarcia wewnątrz centroprawicowej koalicji rządzącej.

Komentatorzy spodziewają się, że Kuczinskis, 54-letni ekonomista i deputowany z centrowego ugrupowania Związek Zielonych i Rolników (ZZS), będzie kontynuował politykę poprzedniego rządu, koncentrując się na wzmocnieniu gospodarki w sytuacji rosnącego zaniepokojenia zachowaniem Rosji.

Centroprawicowa koalicja

Wśród głównych zadań nowego rządu wymienia się zwiększenie obecności militarnej łotewskich sił zbrojnych we wschodniej części kraju, a także zreformowanie systemu opieki zdrowotnej i edukacji.

Ugrupowanie Kuczinskisa współtworzy koalicję z centroprawicową partią Jedność i konserwatywnym Sojuszem Narodowym.

Wyzwania dla gospodarki

Łotewska gospodarka ustabilizowała się w ostatnim czasie, a wzrost PKB w 2015 roku szacuje się na 2,5 proc. Kraj nadal zmaga się z problemem korupcji i rozległą szarą strefą, a w ciągu ostatnich kilku lat reformy nie przebiegały sprawnie.

Sytuację gospodarczą przysłoniły zaostrzające się tarcia z Rosją. Poprzedni centroprawicowy rząd zajął zdecydowane stanowisko, zwiększając wydatki na obronność i wzywając do stałej obecności militarnej NATO w krajach bałtyckich.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 2.0 Wikipedia | saeima

Tagi:
Raporty: