Świat

"Wydają się z siebie zadowoleni". Nowe wideo z podejrzanymi o otrucie Skripala

Świat


Brytyjska policja opublikowała nowe nagrania wideo, na których widoczni są dwaj agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego podejrzani o marcową próbę zabójstwa Siergieja Skripala.

Na tych opublikowanych w czwartek wieczorem nagraniach widać, jak dwaj mężczyźni - posługujący się nazwiskami Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszyrow - pojawiają się we wtorek rano 4 marca na dworcu w Salisbury, w południowej Anglii. Następnie przechadzają się w okolicy miejsca zamieszkania Skripala, chodzą po moście, po czym udają się z powrotem na dworzec.

- Podejrzani wydają się dość bezczelni. Wygląda na to, że robią zdjęcia. Uśmiechają się. Wydają się z siebie zadowoleni - komentuje w rozmowie z BBC nagranie zajmujący się śledztwem detektyw Dean Haydon.

Trucizna na klamce

Tego dnia w tym samym mieście Skripal i jego córka Julia zatruli się wysoce toksycznym środkiem bojowym nowiczok.

Największe stężenie tej paralityczno-drgawkowej substancji wykryto na klamce do drzwi wejściowych domu Skripalów. Pod koniec czerwca do szpitala w Salisbury zostały przyjęte dwie osoby, które przypadkowo natrafiły na porzuconą buteleczkę perfum zawierającą nowiczoka. Jedna z nich - 44-letnia Dawn Sturgess - zmarła w wyniku kontaktu z toksycznym środkiem.

Brytyjskie służby ponownie zaapelowały, by "ktokolwiek, kto widział w Zjednoczonym Królestwie jednego z dwóch mężczyzn między 2 a 4 marca lub opakowanie czy flakon po perfumach Nina Ricci", zgłosił się na policję.

Postępy w śledztwie

Jak poinformowano, w śledztwie dokonano pewnych postępów, ale jednym z najważniejszych jego elementów jest odkrycie, co działo się z flakonem po perfumach między 4 marca a 27 czerwca, gdy buteleczkę znalazła Sturgess wraz z partnerem. Podejrzani o próbę zabójstwa w wywiadzie dla telewizji RT, uważanej za tubę propagandową Kremla, przekonywali, że byli w Salisbury w celach turystycznych z rekomendacji przyjaciół.

Próba otrucia byłego szpiega

Skripal, były pułkownik wywiadu GRU i współpracownik wywiadu brytyjskiego, mieszkał w Anglii od czasu swego wyjazdu z Rosji, gdzie został skazany za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Władze brytyjskie uznały, że Skripalów próbowano otruć opracowanym jeszcze w ZSRR bojowym środkiem trującym, określanym przez media nazwą Nowiczok. Na początku września brytyjska premier Theresa May powiedziała, że dwaj mężczyźni podejrzewani o próbę zabójstwa Skripalów zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego. Jak oceniła, musieli działać za przyzwoleniem władz Rosji. Moskwa temu stanowczo zaprzecza. Dokonany na terytorium Wielkiej Brytanii zamach wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym z USA i większości krajów Unii Europejskiej.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Reuters