Świat

Nowozelandczycy wybrali nową flagę. Ale nie są pewni, czy chcą zmienić starą

Świat


Nowozelandczycy coraz bliżej zmiany flagi. Pod koniec ubiegłego tygodnia w głosowaniu wybrali wzór, a przed nimi teraz druga część referendum, w którym zdecydują, czy flagę w ogóle zmieniać. Coraz częściej pojawiają się głosy, że to niepotrzebne.

Debata nad zmianą flagi Nowej Zelandii trwa od lat 60. XX wieku. Propozycja nowej flagi została wybrana w referendum, które trwało od 20 listopada do 11 grudnia.

Zwolennicy zmiany twierdzą, że stara flaga jest zbyt podobna do australijskiej, przez co często obie są mylone. Oprócz tego lewym górnym rogu flagi znajduje się flaga Wielkiej Brytanii (Union Jack), która odwołuje się do kolonialnej przeszłości kraju, co - jak przekonują krytycy - sugeruje, że Nowa Zelandia nie jest suwerennym państwem.

Pytanie o wybraną w referendum flagę pojawi się w drugiej części plebiscytu, który przeprowadzone zostanie w marcu. Wówczas Nowozelandczycy zdecydują, czy chcą w ogóle zmieniać symbol swojego państwa.

Reuters pisze, że wśród obywateli pojawiły się spore wątpliwości. Przeciwnicy referendum twierdzą, że pod obecną flagą Nowa Zelandia walczyła w wielu wojnach, pod nią ginęli Nowozelandczycy.

- Według mnie to całkowita strata pieniędzy podatników i nie widzę żadnej korzyści z tego - powiedziała w rozmowie z agencją Reutera mieszkanka Wellington Sue Parrott. - Nie mam żadnego problemu z obecną flagą. To część naszego dziedzictwa.

Obecna flaga Nowej ZelandiiDomena publiczna | Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Nowa Zelandia wybrała propozycję flagi

Według wstępnych wyników internetowego referendum, Nowozelandczykom najbardziej spodobał się projekt flagi, który przedstawia białą paproć na czarno-niebieskim tle z czterema czerwonymi gwiazdami w białych obwódkach.

Oficjalne wyniki referendum zostaną podane we wtorek.

Według nieoficjalnych wyników tę flagę wybrano w referendumDomena publiczna | Wikipeda (CC BY-SA 3.0)

Jednak według sondażu przeprowadzonego dla telewizji 3 News, 65 proc. pytanych Nowozelandczyków wolałoby zachować obecną flagę. Zmiany chce jedynie 28 proc.

- Nie głosowałem, ale nie zgadzam się, że powinniśmy zmienić obecną flagę - powiedziała Emily Osborn, przedszkolanka.

W głosowaniu wzięło udział 1,5 mln Nowozelandczyków, czyli ok. 48 proc. uprawnionych - podała Komisja Wyborcza.

Konkurs na flagę

Pierwotnie ogłoszono 40 wzorów flag. Wybrano je z ponad 10 tys. propozycji nadsyłanych przez Nowozelandczyków w dniach od 5 maja do 16 lipca.

Listę 40 specjalna komisja skróciła do czterech wzorów. Opublikowano je we wrześniu. Jednak po fali krytyki, że propozycje niewiele się od siebie różnią, dodano jeszcze jedną. Trzy z flag zawierały motyw paproci. Czwarty projekt również przedstawia liść paproci, ale jeszcze nierozwinięty. Po akcji w mediach społecznościowych dodano piątą flagę - Red Peak "Czerwony Szczyt".

Koszt zmiany flagi szacuje się na około 26 mln dolarów.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters, TheConversation.com