Nobel "abstrakcją dla wszystkich, nawet dla fizyków". Na czym polega oscylacja neutrin?

Nobel z fizyki "abstrakcją". Na czym polega oscylacja neutrin?
Nobel z fizyki "abstrakcją". Na czym polega oscylacja neutrin?
tvn24
tvn24Fizycy otrzymali nagrodę za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę

Japończyk Takaaki Kajita i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald z nagrodą Nobla za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę. Fizyk dr Tomasz Rożek wyjaśnił w rozmowie z TVN24, na czym polega ich odkrycie i dlaczego jest tak istotne dla naszej wiedzy o wszechświecie.

- Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobywają Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę - poinformował we wtorek Goran K. Hansson, sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Komitet Noblowski stwierdził, że ich odkrycie może okazać się kluczowe dla pojmowania wszechświata.

Fizyk tłumaczy znaczenie odkrycia

- Gdyby jednym słowem chcieć scharakteryzować tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki, użyłbym słowa: abstrakcja - ocenił fizyk dr Tomasz Rożek.

- To abstrakcja dla wszystkich, dla fizyków też. Oni co prawda rozumieją, co się z tymi badaniami wiąże, jakie są konsekwencje. Ale to wcale nie oznacza, że świat cząstek subatomowych czy podstaw naszej materii jest taki oczywisty, normalny i intuicyjny. Udało się potwierdzić, że neutrina mają masę. To jest tylko jedna rzecz. Druga kwestia to rzecz zupełnie abstrakcyjna, to jest oscylacja - tłumaczył.

"Neutrina są najbardziej chyba nieuchwytnymi cząstkami badanymi przez fizyków. Prawie w ogóle nie oddziałują z materią. Po prostu przez nią przenikają. Zupełnie tak, jak gdyby była dla nich przezroczysta. Nie stanowią dla nich żadnej przeszkody ciała niebieskie jak i olbrzymie odległości (które pokonują z prędkością zbliżoną do prędkości światła)" - wyjaśnia Rożek na swoim blogu.

"Powstają w czasie reakcji jądrowych, nie mają ładunku i posiadają nieskończenie małą masę. Neutrina występują w trzech odmianach. Najlepiej poznane są tzw. neutrina elektronowe, ale oprócz nich istnieją jeszcze neutrina taonowe i mionowe. I to właśnie różne odmiany tej samej cząstki były przez 30 lat powodem zamieszania nazwanego tajemnicą neutrin słonecznych" - dodaje.

Neutrina oscylują się

Fizyk na swoim blogu tłumaczy, że w ciągu każdej sekundy przez nasze ciała przenika kilkadziesiąt miliardów neutrin. Zaznacza, że jeśli mamy ambicje, aby zrozumieć wszechświat, to nie poradzimy sobie bez wiedzy o nich. Przypomina, że przez wiele lat uważano, iż nie mają one w ogóle masy. Rożek wyjaśnia, że naukowcy od lat wiedzieli, w wyniku jakich reakcji we wnętrzu Słońca powstają neutrina elektronowe i ile powinno trafiać na Ziemię, ale ta liczba była przewidywana tylko teoretycznie.

"Neutrin elektronowych na Ziemi rejestrowano o wiele mniej (aż o około 70 proc. mniej) niż powinno ich być. Możliwości były dwie. Albo reakcje, które według fizyków powinny zachodzić w jądrze Słońca wcale tam nie zachodzą i dlatego o wiele mniej neutrin elektronowych dociera do Ziemi, albo w czasie swojej podróży pomiędzy gwiazdą a naszą planetą coś z neutrinami się dzieje" - pisze dr Rożek na blogu naukatolubię.pl.

Rożek objaśnia, że fizycy mieli rację co do procesów zachodzących w Słońcu. Neutrina jednak oscylują się, czyli zmieniają swoje właściwości. "Zamieniają się pomiędzy sobą postaciami. Jedne neutrina spontanicznie zmieniają się w inne. W naszym świecie dużych przedmiotów to zdolność mocno abstrakcyjna. Jak można ją sobie wyobrazić? A można sobie wyobrazić spadające z drzewa jabłko, które w czasie lotu ku powierzchni gruntu spontanicznie zamieni się w śliwkę, po to, by ostatecznie upaść na trawę jako gruszka? Takie właśnie są neutrina. Abstrakcyjne" - tłumaczy.

"Zamiast badać jeden rodzaj neutrin docierających do Ziemi, zaczęto przyglądać się im wszystkim na raz. Tym razem, wszystko się zgadzało. To było ostateczne potwierdzenie tzw. oscylacji neutrin" - podsumowuje fizyk.

Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24, naukatolubie.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP