Niemiecki rząd zamraża kontrakt zbrojeniowy z Rosją

Świat

Bundeswehr Niemieckie centrum szkoleniowe w Altmark, na którym wzorowano rosyjskie

W związku z sytuacją na Krymie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał w środę kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Kontrakt opiewał na kwotę 120 mln euro.

- Niemiecki rząd uważa, że eksport centrum szkolenia bojowego do Rosji jest w obecnej sytuacji nie do zaakceptowania - poinformował wieczorem resort gospodarki w Berlinie.

Rzecznik koncernu zapewniał jeszcze w środę rano, że Rheinmetall zamierza wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec Rosjan.

Rosyjskie centrum szkolenia wzorowane na niemieckim

Nowoczesny obiekt wyposażony w laserowe symulatory prowadzenia ognia i systemy oceny zdolności bojowej uczestników ćwiczeń przeznaczony był do szkolenia wojsk pancernych i piechoty na poligonie Mulino w pobliżu Niżniego Nowogrodu. W centrum ma się szkolić 30 tys. żołnierzy rocznie.

Rosyjska armia planuje utworzenie takich ośrodków szkolenia we wszystkich okręgach wojskowych kraju. Zastosowanie symulatorów pozwala na zaoszczędzenie sprzętu i amunicji. Rheinmetall z siedzibą w Duesseldorfie (Nadrenia Północna-Westfalia) jest największym niemieckim koncernem zbrojeniowym. Jego roczne obroty wynoszą 2,1 mld euro. Dla Bundeswehry koncern produkuje między innymi bezzałogowe samoloty (drony).

Niemiecka armia ćwiczy w zbudowanym przez Rheinmetall centrum szkolenia w okolicach Magdeburga. Niemcy należą do największych na świecie eksporterów broni.

Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/35

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr

Tagi:
Raporty: