Świat

Zieloni gotowi do rozmów z Merkel. Gdyby obecna koalicja się rozpadła

Świat

A. Delesse/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Merkel: CDU i CSU mają wspólny cel w sprawie migracji

W razie zerwania obecnej koalicji rządzącej w Niemczech, z powodu sporu chadeckich CDU i CSU o politykę azylową, Zieloni byliby gotowi do podjęcia rozmów koalicyjnych - zadeklarowała w poniedziałek współprzewodnicząca tego ugrupowania Annalena Baerbock.

- Jeśli za kilka tygodni znajdziemy się w sytuacji, w której będą trwały rozmowy, będziemy rozmawiać - zapewniła Annalena Baerbock.

Wykluczyła wejście Zielonych do obozu rządzącego w ramach obecnie obowiązującej umowy koalicyjnej, wynegocjowanej wiosną przez CDU, CSU i socjaldemokratyczną SPD. - W żadnym wypadku nie wejdziemy automatycznie w umowę koalicyjną, w której nie zawarto odejścia od energetyki węglowej czy humanitarnej polityki azylowej - zaznaczyła.

O możliwym zerwaniu trójpartyjnej koalicji chadeków i socjaldemokratów mówi się w Niemczech od zeszłego tygodnia, gdy bawarska CSU zażądała od rządu jednostronnego zaostrzenia polityki azylowej. CSU, której szef Horst Seehofer jest ministrem spraw wewnętrznych, domaga się zakazu wjazdu dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju Unii Europejskiej lub nie posiadają dokumentów. CDU kanclerz Angeli Merkel dopuszcza takie rozwiązanie tylko w porozumieniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

Zawieszenie broni siostrzanych partii

Wcześniej w poniedziałek Merkel poinformowała podczas konferencji prasowej, że siostrzane partie chadeckie, które tworzą wspólną frakcję w Bundestagu, porozumiały się w sprawie polityki migracyjnej.

CDU i CSU zgodziły się, że mają wspólny cel dotyczący lepszej organizacji kwestii migracji i znacznego ograniczenia liczby migrantów wjeżdżających do Niemiec - powiedziała.

Merkel chce w najbliższych dwóch tygodniach spróbować zawrzeć dwustronne porozumienia migracyjne z innymi krajami unijnymi oraz osiągnąć postęp w sprawie polityki migracyjnej na unijnym szczycie. Zobowiązała się przedstawić 1 lipca rezultaty konsultacji z innymi państwami unijnymi. - Po Radzie UE prezydium CDU zdecyduje o dalszych krokach - powiedziała, wykluczając "automatyczne rozwiązania".

Forsowana przez CSU decyzja o zawracaniu migrantów na granicy bez konsultacji z partnerami z Unii Europejskiej należy do kompetencji kanclerza - oświadczyła Angela Merkel, ostrzegając CSU przed sporem kompetencyjnym w rządzie.

Seehofer życzy powodzenia

Seehofer wyraził w poniedziałek nadzieję, że kanclerz zdoła jeszcze w czerwcu wypracować kompromis z pozostałymi członkami Unii Europejskiej w sprawie migracji. - Życzymy kanclerz powodzenia - powiedział federalny minister spraw wewnętrznych.

W przeciwnym razie - zaznaczył - władze RFN muszą mieć prawo do zawracania imigrantów na granicy.

Po 2014 roku do Niemiec przybyło ponad 1,6 mln imigrantów, głównie muzułmanów uciekających przed konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie.

Autor: tmw//rzw//kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: A. Delesse/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)