Niemcy dostosowują się do decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakupu obligacji

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Rzecznik ministerstwa finansów Niemiec potwierdził w piątek, że postawione przez Federalny Trybunał Konstytucyjny warunki udziału niemieckiego banku centralnego Bundesbank w kupowaniu przez Europejski Bank Centralny obligacji państwowych zostały spełnione.

Według rzecznika ministerstwa finansów, podjęte przez Radę Europejskiego Banku Centralnego (EBC) sprawdzanie stosowności zakupów obligacji państwowych likwiduje podstawę zastrzeżeń, zawartych w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja. Jak podał już wcześniej tygodnik "Der Spiegel", minister finansów Olaf Scholz wysłał informujący o tym list do mającego swą siedzibę w Karlsruhe Trybunału.

Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał słuszność szeregu skierowanych do niego pozwów dotyczących uruchomionego przez EBC w 2015 roku Programu Zakupów w Sektorze Publicznym (PSPP). Argumentował, że uczestnictwo Bundesbanku w PSPP było nadużyciem jego uprawnień w dziedzinie polityki pieniężnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zdaniem Trybunału rząd Niemiec i Bundestag powinny doprowadzić do tego, by EBC dodatkowo sprawdzał stosowność dokonywanych w ramach PSPP transakcji. Gdyby tak się nie stało, Bundesbankowi nie byłoby wolno we wspomnianym programie uczestniczyć. Na załatwienie tej sprawy Trybunał Konstytucyjny dał trzy miesiące.

Również Bundestag uznał w przyjętej na początku lipca znaczną większością głosów uchwale, że postawione w orzeczeniu warunki zostały spełnione. Jak zaznacza dpa, Federalny Trybunał Konstytucyjny nie kontroluje z własnej inicjatywy tego, czy jego decyzje są realizowane. Musi to jednak zrobić, gdy wpłynie do niego wniosek o wydanie nakazu wykonania orzeczenia.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP