Świat

Koalicja w Niemczech możliwa? Reuters cytuje dokument mówiący o Rosji i NATO

Świat


Niemieckie partie, sondujące możliwość utworzenia koalicji rządowej, podkreślają oddanie sojuszowi NATO i więziom transatlantyckim. Jednocześnie chcą także dobrych stosunków z Rosją - poinformowała agencja Reutera.

Agencja Reutera dotarła do trzystronicowego dokumentu, który ma zostać rozpatrzony przez chadeków (CDU/CSU), FDP i Zielonych. Zawiera on porozumienie w kwestii polityki zagranicznej, a także w sprawie uwolnienia świata od broni jądrowej. Dokument zapowiada wywieranie nowej presji dyplomatycznej na rzecz rozbrojenia nuklearnego - pisze agencja.

W omawianym przez Reutersa dokumencie jest też zapis o uzgodnieniu "restryktywnego" podejścia do eksportu broni i zapowiedź dążenia do wspólnej europejskiej polityki w zakresie tego eksportu.

Podkreśla się ponadto znaczenie globalnego handlu. W dokumencie zawarte jest wezwanie do umocnienia kluczowej roli Światowej Organizacji Handlu.

Rozmowy o koalicyjnym rządzie

CDU, CSU, FDP i Zieloni prowadzą od blisko trzech tygodni rozmowy sondażowe o koalicyjnym rządzie. Zdaniem polityków uczestniczących w rozmowach decyzja o tym, czy istnieje realna szansa na zawarcie koalicji, powinna zapaść w najbliższych dniach. Według kanclerz Angeli Merkel rozmowy sondażowe powinny się zakończyć do 16 listopada. Ich wynikiem powinien być, jej zdaniem, uzgodniony przez partnerów wspólny dokument, który następnie muszą ocenić władze wszystkich partii.

Na 17 i 18 listopada zwołano gremia kierownicze CDU, CSU i FDP, które ostatecznie zdecydują, czy należy rozpocząć konkretne negocjacje koalicyjne. Zieloni zwołali na 25 listopada nadzwyczajny zjazd, który zdecyduje o rozpoczęciu bądź odrzuceniu rozmów.

W wyborach parlamentarnych 24 września zwyciężył blok partii chadeckich CDU/CSU. Ze względu na zaskakująco słaby wynik (32,9 proc.) chrześcijańskim demokratom potrzebni są do utworzenia rządu dwaj partnerzy.

Zdaniem ekspertów nowy rząd powinien powstać przed końcem roku. W przypadku fiaska rozmów najbardziej prawdopodobnym scenariuszem byłyby przyspieszone wybory parlamentarne.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP