SPD, partia Olafa Scholza, ponownie wygrywa wybory do parlamentu Dolnej Saksonii

Autor:
mjz,
momo/kg
Źródło:
PAP

Według wstępnych wyników, w wyborach do parlamentu Dolnej Saksonii na zachodzie Niemiec zwyciężyli rządzący tam socjaldemokraci. SPD pozostaje najsilniejszą partią, mimo utraty głosów w porównaniu z poprzednimi wyborami do tego landtagu. Najgorszy od ponad 60 lat wynik osiągnęli współrządzący do tej pory chadecy z CDU. Do parlamentu nie weszła FDP. Wzrost poparcia zanotowała AfD.

SPD pozostaje najsilniejszą partią w parlamencie Dolnej Saksonii. Socjaldemokraci zdobyli w niedzielę 33,4 proc. głosów, ale o 3,5 proc. mniej niż w poprzednim głosowaniu w 2017 roku.

Druga CDU otrzymała 28,1 proc. i poniosła duże straty w porównaniu z poprzednimi wyborami, w których zapewniła sobie poparcie 33,6 proc. wyborców. "To ich najgorszy wynik od lat 50."- podkreśla dpa.

Duży przyrost poparcia odnotowali - jako trzecia siła polityczna - Zieloni, którzy zdobyli 14,5 proc. głosów (w 2017 r. - 8,7 proc.), a także prawicowo-populistyczna AfD, która osiągnęła 10,9 proc. (2017 - 6,2 proc.).

Liberałowie z FDP, współrządzący na szczeblu federalnym z SPD i Zielonymi, tym razem nie weszli do parlamentu Dolnej Saksonii, gdyż nie przekroczyli pięcioprocentowego progu. Uzyskali jedynie 4,7 proc. głosów. Do landtagu nie udało się dostać Lewicy.

Oznaka wzrostu poparcia dla premiera

"Wyniki wyborów oznaczają też wzrost poparcia dla kanclerza Niemiec Olafa Scholza (SPD)" – ocenia agencja dpa, przypominając, że w skali całych Niemiec wyniki socjaldemokratów pogorszyły się od czasu wygrania przez tę partię wyborów federalnych we wrześniu 2021 roku.

Jak dodaje agencja, w Dolnej Saksonii dobry wynik SPD to głównie pochodna popularności premiera tego landu.

Dolna SaksoniaGoogle Maps
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, momo/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości