Nie połączą wysp. Helgoland nadal odcięta

Aktualizacja:
 
Helgoland ma powierzchnię jednego km kw. li iczy jedynie 1200 mieszkańcówwikipedia.org

Zwolennicy powiększenia niemieckiej wyspy Helgoland na Morzu Północnym zostali pokonani w niedzielnym referendum. Połączenie z sąsiednią Duene miało umożliwić rozwój turystyki, 583 mieszkańców wypowiedziało się przeciwko powiększeniu wyspy, a 482 za.

Skalista wyspa o powierzchni jednego km kw. liczy jedynie 1200 mieszkańców. Jeszcze dekadę temu było ich niemal dwa razy więcej. Tuż obok Helgolandu leży mniejsza wyspa Duene o powierzchni 700 m kw, na której znajduje się lotnisko i plaże. Obie wyspy niegdyś były ze sobą połączone, ale w 1720 r. sztorm zmył pas lądu między nimi. Odtworzenie tego pasa, kosztem 100 mln euro, zaproponował hamburski inwestor Arne Weber.

Swój projekt inwestor przedstawił już trzy lata temu: płytki obszar pomiędzy Helgolandem a Duene o długości jednego kilometra i szerokości 300 metrów zostałby wypełniony milionami metrów sześciennych piasku. Na tym terenie powstałyby hotele, domy gościnne, park rozrywki i plaże. Wszystko byłoby gotowe w ciągu dwóch lat i przekształciło wyspę w popularny kurort, zapewniając mieszkańcom miejsca pracy i dochody.

300 tys. turystów rocznie

Obecnie Helgoland odwiedza średnio około 300 tysięcy turystów rocznie. Niektórzy przyjeżdżają głównie na bezcłowe zakupy, bo wyspa leży poza europejską unią celną. Największym problemem Helgolandu nie jest jednak brak rozwiniętej infrastruktury turystycznej, lecz szybko kurcząca się liczba ludności. Średni wiek mieszkańca wyspy to 58,5 roku - pisze tygodnik "Der Spiegel". Dlatego zwolennicy planu powiększenia wyspy uważają, że inwestycja uratuje Helgoland przed powolnym wyludnieniem.

W tej sprawie ludzie kierują się sercem. Nie wiem, jak zabiją serca ludzi Mówił burmistrz Helgolandu Joerg Singer przed referendum

Projekt budził emocje i miał wielu przeciwników, którzy twierdzili, że rozwój turystyki zaszkodzi przyrodzie, a Helgoland utraci swój unikalny charakter. - W tej sprawie ludzie kierują się sercem. Nie wiem, jak zabiją serca ludzi - przyznał burmistrz Helgolandu Joerg Singer w rozmowie z tygodnikiem "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Na wyspie zmarł polski generał

Helgoland był od XVIII wieku pod panowaniem Duńczyków, a na początku XIX wieku został zajęty przez Wielką Brytanię, która w 1890 r, przekazała wyspę Niemcom. W czasie I i II wojny światowej Helgoland był niemiecką baza morską. 18 kwietnia 1945 r. został zbombardowany przez nalot dywanowy bombowców alianckich. Mieszkańców wyspy ewakuowano. Po wojnie Helgoland służył Brytyjczykom za poligon bombowy.

W 1952 wyspa została zwrócona rządowi RFN, po czym stopniowo przywrócono ich funkcje mieszkalne i turystyczne.

Na Helgolandzie zmarł w 1850 r. i został pochowany polski generał Ignacy Prądzyński.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org