Świat

Nasz człowiek w Gabonie

Świat


Gabon zyskał ostatnimi czasy w Polsce na popularności. Wszystko za sprawą Jarosława Kaczyńskiego, który rozważał prawdopodobieństwo inwazji tego kraju na Polskę. Teraz papież Benedykt XVI mianował nuncjuszem apostolskim w Republice Kongo i Gabonie Polaka - ks. prałata Jana Romeo Pawłowskiego.

O nominacji poinformowało Radio Watykańskie.

Znam Afrykę, pracowałem tam, w Kongo spędziłem prawie trzy lata. Trzeba podjąć nowe obowiązki i to już nie jako sekretarz czy radca nuncjatury, ale jako nuncjusz apostolski ks. Jan Pawłowski

Jednocześnie z mianowaniem na apostolskiego nuncjusza, Benedykt XVI wyniósł ks. Pawłowskiego do godności arcybiskupa ze stolicą tytularną w Sejnach.

Konsekracja nowego arcybiskupa odbędzie się 30 kwietnia w Bydgoszczy, a głównym konsekratorem będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej Tarcisio Bertone.

Afryka w małym palcu

Ksiądz Pawłowski wydaje się być właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. - Znam Afrykę, pracowałem tam, w Kongo spędziłem prawie trzy lata. Trzeba podjąć nowe obowiązki i to już nie jako sekretarz czy radca nuncjatury, ale jako nuncjusz apostolski - powiedział w radiu ks. Pawłowski.

W sprawie arcybiskupstwa mówi następująco: - Stolica Apostolska dosłownie przed kilkoma tygodniami postanowiła reaktywować dwie stolice tytularne w Polsce - w Chełmie i Sejnach. Tam były diecezje, z rozmaitych względów przestały istnieć i żeby zachować ich pamięć postanowiono, że one będą odtąd przyznawane jako stolice tytularne nowo mianowanym biskupom czy arcybiskupom nierezydencjalnym - mówił w Radiu Watykańskim ks. Pawłowski.

- Ja mam to szczęście, że jestem pierwszym biskupem tytularnym w Sejnach - powiedział ks. Pawłowski. I dodał: - Ogromnie się cieszę, że to jest na terenie Polski, bardzo blisko miejsca gdzie się urodziłem, jeszcze bliżej miejsca gdzie urodził się mój tato.

Ks. Pawłowski urodził w 1960 r. Pochodzi z Biskupca na Warmii. Jest kapłanem diecezji bydgoskiej, wyświęconym w 1985 r. w Gnieźnie. Studiował w Papieskiej Akademii Kościelnej oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w 1991 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Następnie pełnił służbę dyplomatyczną w nuncjaturach w Republice Konga, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od 2002 r. pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu w randze radcy nuncjatury.

Źródło: PAP