Świat

Następca Osamy "jest gdzieś w Pakistanie"

Świat

TVN24Zawahiri jest w Pakistanie?

Osama bin Laden był w Pakistanie i według Hillary Clinton jego następca również ukrywa się w tym kraju. Podczas wizyty w Indiach amerykańska sekretarz stanu powiedziała, iż USA sądzą, że Ajman al-Zawahiri znajduje się na terytorium sąsiada.

- Chcemy zniszczyć Al-Kaidę i osiągnęliśmy wielkie postępy w tej dziedzinie - powiedziała Clinton na forum w Kalkucie tydzień po pierwszej rocznicy śmierci bin Ladena, który został zabity w pakistańskim mieście Abbottabad przez amerykańskich komandosów. - Wciąż działa wielu ważnych przywódców. Zawahiri, który odziedziczył przywództwo po bin Ladenie, jest, jak sądzimy, gdzieś w Pakistanie - powiedziała Clinton.

Clinton zapewniła też, że USA będą w dalszym ciągu wywierać nacisk w celu doprowadzenia do aresztowania założyciela ekstremistycznego ugrupowania Laszkar-i-Taiba (ang. Lashkar-e-Taiba - LeT), który jest poszukiwany w związku z krwawymi atakami w Bombaju w listopadzie 2008 roku; zginęło w nich 166 osób.

USA w kwietniu wyznaczyły nagrodę w wysokości 10 mln dolarów za informacje, które pozwoliłyby ująć założyciela Laszkar-i-Taiba, Hafiza Mohammeda Saeeda, oskarżanego o ataki w Bombaju. Jest on drugi - po Zawahirim - na liście najbardziej poszukiwanych domniemanych terrorystów.

Wszyscy są w Pakistanie?

Waszyngton sądzi, że trzech z pięciu islamistów najbardziej poszukiwanych przez USA, znajduje się Pakistanie, w tym przywódca afgańskich talibów mułła Omar.

Egipcjanin Ajman al-Zawahiri był drugą po bin Ladenie osobą i był uważany przez amerykańskie służby wywiadowcze za ideologa Al-Kaidy.

\\mtom\k

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24