Świat

Miedwiediew drażni Japonię. "Z trudem możemy to zaakceptować"

Świat

kremlin.ruDmitrij Miedwiediew jeszcze jako prezydent podczas swojej poprzedniej podróży na Kuryle

Premier Rosji kolejny raz rozdrażnił japoński rząd. Dmitrij Miedwiediew wybrał się w podróż na Wyspy Kurylskie i odwiedził terytorium, które Japonia uznaje za swoje. Poprzednio podobną wizytę Miedwiediew przeprowadził jeszcze jako prezydent w 2010 roku.

Japońskie MSZ wezwało we wtorek ambasadora Rosji w Tokio, żeby zaprotestować przeciwko podróży rosyjskiego premiera.

Dyplomatyczne zdegustowanie

MSZ przekazało ambasadorowi Jewgienijowi Afanasjewowi "głębokie ubolewania" japońskiego rządu w związku z wtorkową wizytą Miedwiediewa na wyspie Kunashir. - Wyspa Kunashir stanowi integralną część japońskiego terytorium i rząd japoński z trudem może zaakceptować taką wizytę - oświadczył ambasadorowi wiceszef MSZ Kenichiro Sasae. Wizytę potępił także szef japońskiej dyplomacji Koichiro Gemba. - Nie da się jej pogodzić z naszym stanowiskiem na temat Terytoriów Północnych (japońskie określenie Wysp Kurylskich - red.) i odczuwam ją jako zimny prysznic w obliczu starań na rzecz utworzenia pozytywnej atmosfery w stosunkach między Japonią i Rosją - powiedział dziennikarzom.

Premier na wschodzie

Wcześniej premier Rosji przebywał w Jużnosachalińsku w ramach kilkudniowej wizyty na rosyjskim Dalekim Wschodzie. - Myślę, że to bardzo ważna część naszego programu - mówił wcześniej Miedwiediew o swojej wizycie na spornych wyspach. Ocenił, że wyspy stanowią "ważną część obwodu sachalińskiego i tym samym są ważnym elementem naszego rosyjskiego terytorium". Miedwiediew powiedział, że w czasie wizyty chce m.in. przyjrzeć się prowadzonym tam pracom, a także spotkać z mieszkańcami. Przed wizytą Miedwiediewa, w poniedziałek wieczorem, doszło do incydentu: rosyjski żołnierz zastrzelił dwóch pracowników lokalnej filii banku centralnego, a następnie popełnił samobójstwo. Wojskowy był odpowiedzialny za ochronę budynku.

Cenne kawałki skał

W 2010 roku Miedwiediew wywołał sprzeciw Japonii, gdy jako pierwszy rosyjski przywódca odwiedził sporne terytorium. Po tej wizycie obiecał wesprzeć nowoczesnym uzbrojeniem stacjonujący tam oddział artylerii. Wyspy Kurylskie zostały odkryte w 1697 roku przez rosyjskiego podróżnika Władimira Atłasowa. Rosyjsko-japoński układ z 1855 roku przyznawał je Rosji. W 1875 roku kontrolę nad nimi przejęła Japonia, która w 1905 roku zajęła też połowę wyspy Sachalin. We wrześniu 1945 roku wyspy zostały zajęte przez wojska ZSRR. Z powodu tego sporu Tokio i Moskwa nie podpisały od ponad 65 lat traktatu pokojowego. Spór rosyjsko-japoński dotyczy czterech wysp - Kunashir, Iturup, Habomai i Shitokan. Moskwa nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi.

Autor: mk//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Raporty: