Merkel: UE udzieli Ukrainie zdecydowanego wsparcia. Dziś rozpoczyna się unijny szczyt

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, że Unia Europejska udzieli jego państwu „zdecydowanego wsparcia” na rozpoczynającym się w środę wieczorem szczycie UE.

Merkel i Poroszenko rozmawiali przez telefon w nocy z wtorku na środę – podała administracja prezydencka w Kijowie. W tym samym czasie ukraiński prezydent przeprowadził rozmowę telefoniczną z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, który również oświadczył, iż USA są po stronie Ukrainy w jej konflikcie z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

W rozmowie z Poroszenką „Angela Merkel zaznaczyła, że kwestia Ukrainy znajduje się obecnie wśród priorytetów jej polityki. Kanclerz zapewniła, że jutro (w środę), na posiedzeniu Rady Europejskiej, Ukraina otrzyma zdecydowane poparcie ze strony UE” – czytamy w komunikacie ukraińskiego urzędu prezydenckiego. Poroszenko podkreślił, że nadal opowiada się za pokojowym uregulowaniem sytuacji we wschodnich obwodach Ukrainy. Poinformował także, iż władze w Kijowie podjęły we wtorek dwie próby przeprowadzenia wideokonferencji trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu, jednak z komunikatu wynika, iż nie przyniosły one sukcesów.

Próbują wypracować stałe zawieszenie broni

W skład grupy kontaktowej wchodzą przedstawiciele Rosji, Ukrainy i OBWE. Zadaniem grupy jest wypracowanie porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie separatyści od kilku miesięcy walczą przeciw ukraińskim siłom rządowym. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

Poroszenko apeluje o "silne poparcie"

We wtorek wieczorem Poroszenko rozmawiał także z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Ukraiński prezydent po raz kolejny zaapelował do UE o zademonstrowanie „silnego stanowiska poparcia” dla jego kraju. Poroszenko zwrócił uwagę na nowe fakty, które potwierdzają, że przez granicę z Rosją na Ukrainę wciąż napływają bojownicy i ciężki sprzęt wojskowy. Wyraził zaniepokojenie związane z bezprawnym przetrzymywaniem w rosyjskich więzieniach obywateli ukraińskich. Wymienił tu m.in. pilotkę wojskową Nadiję Sawczenko, która od ubiegłego tygodnia znajduje się w areszcie w Rosji, dokąd została wywieziona przez prorosyjskich bojowników.

Unia wprowadzi kolejne sankcje?

Szczyt UE rozważy w środę rozszerzenie podstawy prawnej dla decyzji o sankcjach w związku z kryzysem na Ukrainie, aby objąć nimi więcej osób, a także firm - poinformował wysoki ranga unijny dyplomata. Dodał, że przywódcy państw UE mogą zwrócić się w środę do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o zawieszenie finansowania projektów dotyczących rosyjskiego sektora publicznego.

Według niego jest to część pakietu sankcji związanych z kryzysem na Ukrainie, który zostanie poddany pod dyskusję na szczycie Unii w środę wieczorem w Brukseli. Sankcje te nie obejmują jednak bezpośrednich restrykcji gospodarczych wobec Rosji.

Zaproponowano m.in. "rozszerzenie podstawy prawnej dla decyzji o sankcjach, by otworzyć drogę do wpisania na listę (objętych sankcjami - PAP) większej liczby osób oraz firm", związanych z podważaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział dyplomata.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: