Merkel dzwoni do Putina. Wzywa do wywarcia presji na separatystów

TVN24


Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie telefonicznej w niedzielę po raz kolejny wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do wywarcia presji na separatystów na wschodzie Ukrainy, by jak najszybciej doszło do spotkania grupy kontaktowej.

Jak najszybciej musi odbyć się bezpośrednie spotkanie grupy kontaktowej składającej się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE z prorosyjskimi separatystami – poinformował rząd w Berlinie wieczorem po rozmowie przywódców Niemiec i Rosji.

Współodpowiedzialność Putina

Sposób, w jaki powstańcy traktują zwłoki, jest "katastrofalny" – oświadczył rzecznik rządu, cytowany przez agencję dpa.

Według Kremla, Merkel i Putin zgodzili się, że międzynarodowi specjaliści powinni zbadać przyczyny katastrofy malezyjskiego samolotu, w której w miniony czwartek zginęło 298 osób. Ich zdaniem, walki we wschodniej Ukrainie powinny zostać zakończone i proces pokojowy wdrożony w życie.

Od początku kryzysu na Ukrainie Berlin stoi na stanowisku, że Putin ponosi współodpowiedzialność za wydarzenia we wschodniej części kraju i powinien wywrzeć wpływ na separatystów, w celu skłonienia ich do zaprzestania stosowania przemocy. Wielokrotne rozmowy Merkel z Putinem nie przyniosły dotychczas żadnych konkretnych rezultatów.

Autor: kris/kka / Źródło: PAP

Raporty: