Świat

Media ujawniają szczegóły współpracy rosyjskiego agenta z brytyjskimi służbami

Świat

Brytyjskie służby prowadzą śledztwo w sprawie otrucia rosyjskiego agenta i jego córki
Brytyjskie służby prowadzą śledztwo w sprawie otrucia rosyjskiego agenta i jego córkiMaciej Woroch | Fakty z zagranicy TVN24 BiS
wideo 2/2

Brytyjskie gazety opublikowały w sobotę nowe szczegóły na temat werbunku oraz zakresu współpracy byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala z brytyjskim wywiadem MI6. Media spekulują o możliwych działaniach dyplomatycznych Londynu w odpowiedzi na atak na byłego szpiega.

Siergiej Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego), który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia zostali 4 marca przyjęci w stanie krytycznym do szpitala, gdy stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Współpraca z MI6

Dziennik "The Times" opisuje w sobotę współpracę Skripala z brytyjskimi służbami, w tym przebieg jego rekrutacji, do której doszło w Hiszpanii w 1995 roku. Gazeta podaje, że Rosjanin miał przekazywać Brytyjczykom między innymi szczegółowe informacje dotyczące struktury i sposobu funkcjonowania GRU. W pewnym momencie pozyskał dla Brytyjczyków nawet pełną książkę adresową, pozwalając Londynowi na głębszą penetrację rosyjskich służb. Według dziennikarzy nie ujawnił jednak żadnych rosyjskich agentów działających w krajach Europy Zachodniej.

Do spotkań Skripala z oficerem prowadzącym miało dochodzić w wynajmowanym domu niedaleko Malagi na południu Hiszpanii. Za każdą sesję Rosjanin otrzymywał 5-6 tysięcy dolarów. Dla celów ewidencyjnych przydzielono mu również pseudonim operacyjny "Bez opóźnienia".

Skripal został w 2006 roku skazany w Rosji na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty przeprowadzoną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Działalność biznesowa Skripala w Polsce

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury, gdzie nadal współpracował z Brytyjczykami, oferując między innymi swoje doradztwo w sprawach dotyczących rosyjskich służb.

"Times" zaznaczył, że Skripal wciąż spotykał się regularnie co miesiąc ze swoim dawnym oficerem prowadzącym i razem jedli lunch w jednej z restauracji w Salisbury, rozmawiając mieszanką rosyjskiego i angielskiego. Według gazety wśród poruszanych przez nich tematów miała być także działalność biznesowa Skripala w Polsce.

W tekście nie sprecyzowano jednak, na czym miała ona polegać, ale wiadomo, że wcześniej prowadził firmę zajmującą się importem wina z Hiszpanii.

Dziennik podkreślił, że po stronie brytyjskich służb rośnie obawa, że Rosja mogła zdecydować się na precyzyjny atak w byłych podwójnych agentów, którzy wciąż rezydują w Wielkiej Brytanii. Zdaniem gazety jest ich co najmniej kilkunastu.

Atak inspirowany przez Rosję?

Jak sugerują brytyjskie media, pierwsze ustalenia śledczych potwierdzają, że atak na Skripala mógł być inspirowany przez Rosję. Wśród branych pod uwagę scenariuszy jest rozpylenie substancji na ubraniach ofiar, zatrucie napoju lub posiłku albo przekazanie córce Skripala podstawionego przez rosyjskie służby prezentu, który zawierał w sobie truciznę.

W sobotę po południu brytyjska szefowa MSW Amber Rudd ma poprowadzić posiedzenie sztabu kryzysowego Cobra, który pozwoli ministrom na uzyskanie najnowszych informacji o stanie śledztwa.

"Telegraph" o opcjach Londynu

Konserwatywny "The Telegraph" opisał trwające przygotowania do stanowczej reakcji dyplomatycznej Wielkiej Brytanii. Dziennik podkreśla, że rozważane jest: wydalenie rosyjskiego ambasadora w Londynie, odwołanie brytyjskiego ambasadora z Moskwy i obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych do poziomu konsularnego, a także nałożenie nowych sankcji, oprócz tych, które zostały nałożone po nieuznawanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Według gazety rząd w Londynie prowadzi już nieformalne konsultacje z europejskimi sojusznikami w tej sprawie.

Brany pod uwagę jest także scenariusz, w którym z piłkarskich mistrzostw świata w Rosji w czerwcu i lipcu wycofana zostanie reprezentacja Anglii lub przynajmniej pojedzie bez towarzyszącej jej zazwyczaj delegacji politycznej. Z kolei "Times" zaznaczył, że w razie podjęcia takich kroków Brytyjczycy będą liczyli na to, że inne sojusznicze kraje, które zakwalifikowały się do turnieju, w tym Polska, postąpią podobnie.

Jak podkreślono, taka decyzja mogłaby stanowić nawiązanie do wydarzeń z 1980 roku, kiedy 65 państw zbojkotowało letnie igrzyska olimpijskie w Moskwie w proteście przeciwko sowieckiej agresji na Afganistan.

Policjant w ciężkim stanie

66-letni Siergiej Skripal i jego córka Julia pozostają w szpitalu w stanie krytycznym. Z kolei pierwszy policjant, który udzielił im wsparcia, sierżant Nick Bailey, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Łącznie lekarze udzielili wsparcia medycznego 21 osobom.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: