TVN24 | Świat

Złamał zakazy epidemiczne, na jaw wyszedł romans. Brytyjski minister zdrowia podał się do dymisji

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock zrezygnował w sobotę ze stanowisk. Dzień wcześniej wyszło na jaw, że złamał restrykcje epidemiczne, obejmując i całując doradczynię ze swojego resortu, z którą według tabloidu "The Sun" ma romans.

W piątek dziennik "The Sun" opublikował zdjęcia 42-letniego Hancocka obejmującego się i całującego się w budynku ministerstwa z Giną Coladangelo, lobbystką, którą w zeszłym roku zatrudnił. Oboje Hancock i Coladangelo pozostają w związkach małżeńskich, a znają się z czasów studiów na Uniwersytecie Oksfordzki.

Zdjęcia zostały wykonane 6 maja, w czasie, gdy wciąż obowiązywał nakaz zachowywania dystansu w stosunku do osób spoza własnego gospodarstwa domowego lub tzw. bańki wsparcia. Nakaz ten zniesiony został 17 maja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Minister podaje się do dymisji. "Chcę jeszcze raz przeprosić"

Dzień po głośniej publikacji minister zdrowia poinformował, że rezygnuje z urzędu.

"Ostatnią rzeczą, której bym chciał, jest to, by moje życia prywatne odwracało uwagę od najważniejszej rzeczy, na jakiej jesteśmy skupieni, jaką jest wyprowadzenie nas z tego kryzysu. Chcę jeszcze raz przeprosić za złamanie wytycznych i przeprosić moją rodzinę i bliskich za wplątanie ich w to. Muszę także być z moimi dziećmi w tym czasie" - napisał Hancock.

"Jesteśmy winni ludziom, którzy poświęcili tak wiele w tej pandemii, aby być uczciwym, kiedy ich zawiedliśmy, jak ja to zrobiłem, naruszając wytyczne" - dodał w wydanym oświadczeniu. Dzień wcześniej minsiter przyznał się do złamania restrykcji, ale mówił, że chce dalej skupić się na pracy w celu wydobycia kraju z pandemii. Również premier Boris Johnson powiedział w piątek, że sprawę uważa za zamkniętą.

Ale w sobotę już nie tylko opozycyjne wobec rządu ugrupowania - Partia Pracy i Liberalni Demokraci - lecz także niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej zaczęli publicznie mówić, że Hancock powinien odejść. W maju zeszłego roku czołowy brytyjski epidemiolog Neil Ferguson zrezygnował z funkcji doradcy rządu, gdy wyszło na jaw, że w czasie lockdownu złamał zakaz składania wizyt domowych, odwiedzając kobietę, z którą miał romans.

Minister zdrowia w cieniu krytyki

Sprawa złamania restrykcji przez Hancocka wyszła na jaw zaledwie w miesiąc po tym, jak poważne oskarżenia wobec niego wysunął były główny doradca Johnsona, Dominic Cummings.

Składając zeznania przed parlamentarnymi komisjami, zarzucił Hancockowi, że przez jego błędy zmarły tysiące osób, które nie musiały umrzeć oraz że kłamał w kwestii testowania osób wypisywanych ze szpitali do domów opieki. Ujawnił też, że w początkowej fazie pandemii Johnson poważnie zastanawiał się nad zwolnieniem Hancocka ze stanowiska, czego ostatecznie nie zrobił.

Następca już powołany

Nowym ministrem zdrowia został były minister spraw wewnętrznych, a później finansów, Sajid Javid - podało w sobotę wieczorem biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Javid był ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Theresy May od kwietnia 2018 r. do lipca 2019 r., a następnie w pierwszym rządzie Borisa Johnsona ministrem finansów. Niespodziewanie odszedł z tego stanowiska w lutym 2020 r. w efekcie sporu z wpływowym ówczesnym głównym doradcą premiera, Dominikiem Cummingsem.

Javid nie zgodził się na to, by jego doradcy zostali podporządkowani urzędowi premiera, czego w efekcie sugestii Cummingsa domagał się od niego Johnson. Jak później mówił, "nie miał innego wyjścia", jak tylko zrezygnować, bo Johnson postawił mu warunki, których "żaden szanujący się minister by nie zaakceptował". - Zawsze było tak, że doradcy doradzają, ministrowie decydują i ministrowie decydują o swoich doradcach. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego ministerstwo finansów, z istotną rolą, jaką odgrywa, miałoby być wyjątkiem - powiedział.

51-letni Javid urodził się w rodzinie pakistańskich imigrantów. Przed rozpoczęciem kariery politycznej pracował w bankowości. Po odejściu z rządu pozostał szeregowym posłem, ale w sierpniu ubiegłego roku podjął równolegle pracę jako doradca w banku inwestycyjnym JPMorgan Chase.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP