Świat

Australijscy blogerzy uwolnieni przez Iran. "Są z bliskimi"

Świat


Iran uwolnił australijską parę zatrzymaną na ponad trzy miesiące i wycofał wszystkie zarzuty przeciwko nim - poinformowała minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne.

Para blogerów, zidentyfikowana przez ministerstwo jako Mark Firkin i Jolie King, ​​została zatrzymana z powodu oskarżeń o latanie dronem bez zezwolenia - podały media.

- Doświadczenie, przez które przeszli, już się skończyło, teraz znowu są z bliskimi - powiedziała minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne podczas telewizyjnej konferencji prasowej.

Aresztowanie nastąpiło w czasie konfliktu między mocarstwami zachodnimi a Iranem po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się z umowy nuklearnej z Iranem i nałożyły na niego sankcje, mające na celu powstrzymanie eksportu ropy.

Jedna osoba wciąż w areszcie

We wrześniu irańska półoficjalna agencja informacyjna Fars zacytowała rzecznika wymiaru sprawiedliwości, informując, że trzy osoby z Australii zostały zatrzymane za szpiegostwo.

Trzecia zatrzymana osoba z Australii, wcześniej zidentyfikowana przez jej rodzinę jako Kylie Moore-Gilbert z Uniwersytetu w Melbourne, nie została wypuszczona. Od roku jest w areszcie. Jak stwierdziła minister Payne, jej sprawa jest złożona.

- Kontynuujemy rozmowy z rządem irańskim - dodała Payne. - Nie akceptujemy zarzutów, za które (Moore-Glibert - red.) została skazana i będziemy dążyć do jej powrotu do Australii - stwierdziła.

Autor: mart / Źródło: Reuters