Świat

Mało chętnych na darmowe działki w Szwecji

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Alasdair McLellanNordmaling jednak nie tak atrakcyjne dla Polaków?

Tylko pięć rodzin, w tym jedna ze Szwecji i cztery z Polski, zdecydowały się na wybudowanie domów na otrzymanych od szwedzkiej gminy Nordmaling darmowych działkach.

We wrześniu 2012 r. władze gminy Nordmaling przydzieliły 25 darmowych działek rodzinom, które wybrano spośród ponad tysiąca zgłoszeń w ramach publicznej rekrutacji. Wśród pierwszych szczęśliwców było aż 12 rodzin z Polski. Ponadto darmowe działki otrzymały m.in. osoby o polsko brzmiących nazwiskach ze Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Bo zbyt wysokie koszty?

Ostatecznie jednak tylko pięć rodzin potwierdziło chęć wybudowania domu na tych działkach, co jest warunkiem otrzymania prawa własności gruntów.

Sune Hoeglander z gminy Nordmaling twierdzi, że część osób, zwłaszcza z zagranicy, mogła zrezygnować "z powodu wysokich kosztów związanych z podłączeniem mediów lub przez wysokość opłat administracyjnych, np. za pozwolenie na budowę".

Pomysł na nowych mieszkańców

Samorząd Nordmaling postanowił rozdać działki budowlane, aby pozyskać nowych mieszkańców. W ramach projektu każdy chętny mógł wybrać konkretną działkę, oglądając jej mapę geodezyjną na stronie internetowej gminy. Następnie zgłaszające się osoby proszone były o nadesłanie ankiet, w których pytano m.in. o sposób sfinansowania budowy domu w Szwecji.

Pod uwagę brano również sytuację rodzinną; większą szansę miały młode małżeństwa lub osoby z dziećmi. Zbieranie zgłoszeń zakończono w połowie maja ubiegłego roku. Na razie nie wiadomo, co będzie dalej z projektem darmowych działek. Początkowo gmina zamierzała rozdysponować 100 działek.

Autor: //gak/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Alasdair McLellan

Pozostałe wiadomości