Świat

Atak na bazę sił ONZ w Mali. Kilkunastu żołnierzy rannych

Świat

Do ataku doszło w prowincji Kidal na północnym wschodzie MaliGoogle Earth
wideo 2/2

20 osób, w tym 18 żołnierzy sił pokojowych ONZ, zostało rannych w wyniku ataku rakietowego, do którego doszło w regionie Kidal na północnym wschodzie Mali. Znajduje się tam baza sił Organizacji Narodów Zjednoczonych, Francji i Mali.

Rzecznik misji ONZ Olivier Salgado przekazał, że sześciu żołnierzy z misji stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Mali (MINUSMA) zostało poważnie rannych w wyniku ataku na bazę w mieście Tessalit.

Salgado dodał, że nie wiadomo, kto przeprowadził atak.

Jak podaje agencja Reutera, wojsko francuskie poinformowało, że żaden z jego żołnierzy nie został ranny w tym zamachu.

Misja żołnierzy MINUSMA

Region Kidal na północnym wschodzie Mali jest pod kontrolą tuareskich rebeliantów od powstania w 2012 roku. Napięcie między grupami zbrojnymi a rządem regularnie rośnie.

W misji MINUSMA obejmującej m.in. obszar Mali pełni służbę ponad 13 tysięcy żołnierzy. Ma ona na celu powstrzymanie przemocy, spowodowanej przez różne ugrupowania zbrojne na północy i w centrum kraju, w tym przez dżihadystów związanych z Al-Kaidą i tak zwanym Państwem Islamskim.

- W regionie doszło do niszczycielskiej fali ataków terrorystycznych na cele cywilne i wojskowe - mówił w środę, opisując sytuację w regionie, szef Biura ONZ do spraw Afryki Zachodniej i Sahelu (UNOWAS) Mohamed Ibn Chambas, podczas pierwszego formalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tym roku. - Konsekwencje humanitarne są alarmujące - podkreślił.

Regularne działania armii francuskiej

Francja jako jedyny kraj zachodni prowadzi szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w Sahelu, regionie Afryki Zachodniej obejmującym południowe obrzeża Sahary.

Siły francuskie w liczbie 4500 tysiąca żołnierzy przeprowadzają tam regularne działania w ramach operacji Barkhane, skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie działającej w składzie tak zwanego Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS).

Do ataku doszło w prowincji Kidal na północnym wschodzie MaliGoogle Maps

Autor: tas/adso / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: