Świat

Łukaszenka chwali się nową wątrobą byłego szefa Mosadu

Świat

IDFMeir Dagan ma nową wątrobę

Były szef izraelskiego wywiadu Meir Dagan przeszedł operację przeszczepu wątroby w stolicy Białorusi Mińsku po tym, jak odmówiono mu operacji w innych krajach - podały media izraelskie, powołując się na wypowiedź prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Prezydent Białorusi oznajmił, że dziesięć dni temu operowany został były szef Mosadu, nie wymieniając nazwiska Dagana. Jednak w Izraelu wiadomość wywołała domysły, że chodzi o właśnie o niego. Choroba Dagana była dotąd trzymana w tajemnicy - podał portal internetowy Ynetnews.

Łukaszenka oświadczył, że chirurdzy w USA, Niemczech i Szwecji odmówili operowania Dagana z powodu jego przeszłości jako szefa wywiadu, ale źródła z otoczenia Dagana zaprzeczyły tym doniesieniom. Według nich do władz medycznych Szwecji w ogóle nie kierowano takiej prośby, a w USA nie było możliwe spełnienie kryteriów tego przeszczepu - pisze Ynetnews.

Były szef izraelskich służb

Dagan w 1995 roku w stopniu generała odszedł na emeryturę z armii izraelskiej. Szefem Mosadu został mianowany w 2002 roku i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje do 2010 roku. Media zagraniczne przypisywały kilka głośnych zabójstw agentom Mosadu działającym pod kierownictwem Dagana - przypomina dziennik "Jerusalem Post". Chodzi m.in. o śmierć jednego z najważniejszych dowódców wojskowych Hezbollahu Imada Mugnijaha, który zginął w wybuchu samochodu-pułapki w Damaszku. Hezbollah oskarżył o przeprowadzenie tego zamachu Izrael, który temu zaprzeczył. Po odejściu z Mosadu w marcu 2011 roku Dagan wywołał rozgłos wypowiedziami, w których kategorycznie sprzeciwiał się ewentualnym atakom izraelskim na irańskie instalacje nuklearne.

Autor: mtom/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IDF