Świat

Uszkodzona lodówka przyczyną pożaru Grenfell Tower

Świat


Wykluczono podpalenie. Bezpośrednią przyczyną pożaru londyńskiego wieżowca Grenfell Tower była uszkodzona lodówka - poinformowała w piątek londyńska policja. 14 czerwca w nocy w wyniku pożaru śmierć poniosło co najmniej 79 osób.

Nadinspektor Fiona McCormack powiedziała, że lodówki marki Hotpoint, model FF175BP nie będą wycofywane ze sprzedaży i że ich producent przeprowadza kolejne testy.

W sprawie oświadczenie wydała firma Whirlpool, do której w Europie należy marka Hotpoint. "Pracujemy razem z władzami nad uzyskaniem dostępu do urządzenia, abyśmy mogli pomóc w trwającym śledztwie" - napisano. "Słowa nie mogą wyrazić naszego smutku z powodu tej straszliwej tragedii" - dodano.

Zbudowany w 1974 roku blok mieszkalny Grenfell Tower zapalił się krótko przed godz. 1 w nocy czasu lokalnego (godz. 2 w Polsce) 14 czerwca.

600 niebezpiecznych budynków?

Policja potwierdziła, że testy wykazały, iż izolacje i materiał użyty jako wykładzina elewacji Grenfell Tower nie odpowiadały normom.

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May poinformował w czwartek, że w Anglii nawet ok. 600 wieżowców podobnych do Grenfell Tower może mieć podobną, łatwopalną elewację.

McCormack powiedziała, że w związku z pożarem Grenfell Tower policja rozważa postawienie zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci. Zajęto dokumentację różnych instytucji. W śledztwie chodzi zarówno o naruszenie ogólnych zasad bezpieczeństwa, jak i zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: