TVN24 | Świat

Litwini wybrali parlament. Zwyciężyła opozycja

TVN24 | Świat

Autor:
kz\mtom
Źródło:
PAP

W wyborach do litewskiego parlamentu zwyciężył opozycyjny dotychczas konserwatywny Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD). Kandydatka konserwatystów na premiera Ingrida Szimonyte zapowiedziała, że jest gotowa do tworzenia koalicji rządzącej z dwiema partiami liberalnymi.

Wyniki po obliczeniu 98 procent głosów wskazują, że reprezentanci TS-LKD w jednoizbowym 141-osobowym litewskim parlamencie będą mieli 49 mandatów. Współrządzący obecnie Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS), główny rywal konserwatystów, zdobył 32 mandaty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Potencjalni partnerzy konserwatystów Litewski Ruch Liberałów (LRLS) i liberalna Partia Wolności (LP) zdobyli 12 i 11 mandatów. Wstępne dane wskazują, że koalicja centroprawicowa będzie miała w Sejmie 72 mandaty. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) wywalczyła trzy mandaty. W ławach poselskich zasiądą Beata Pietkiewicz, Czesław Olszewski i Rita Tamaszuniene.

Na Litwie zakończyły się wybory parlamentarneShutterstock

Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza. 70 deputowanych wybieranych jest z list partyjnych, a 71 - w okręgach jednomandatowych.

Litewskie wybory parlamentarne składają się z dwóch tur. Pierwsza odbyła się 11 października. Do Sejmu z list partyjnych trafiają ugrupowania, które w pierwszej turze przekroczą 5-procentowy próg wyborczy. W okręgach jednomandatowych obowiązuje inna zasada - jeżeli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyska ponad 50 proc. głosów przy 40-procentowej frekwencji, to w drugiej turze walczy dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów w pierwszej.

Autor:kz\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock