Lista Schindlera na sprzedaż

 
"Lista życia" Oskara SchindleraWikipedia

Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork uchylił w poniedziałek zakaz sprzedaży oryginalnej kopii Listy Schindlera wydany przez sąd niższej instancji. Kopia zostanie sprzedana za ponad 2 miliony dolarów, czyli ponad 1,5 miliona euro.

W marcu tego roku anonimowy właściciel reprezentowany przez nowojorskiego antykwariusza Gary'ego Zimeta wystawił na sprzedaż za 2,2 mln dol. ostatnią kopię słynnej listy Schindlera, która wciąż znajduje się w prywatnych rękach.

Na liczącej 13 pożółkłych stron kopii listy, datowanej na 18 kwietnia 1945 roku, znajdują się nazwiska i inne dane osobowe 801 Żydów, uratowanych przed zagładą w hitlerowskich obozach koncentracyjnych przez niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera. Sprzedaż historycznego dokumentu zablokował spadkobierca wdowy po niemieckim przemysłowcu, Oskarze Schindlerze, który w czasie II wojny światowej uratował od śmierci ponad tysiąc Żydów.

Dramatyczne karty historii

Zdaniem profesora Davida Crowe'a z Uniwersytetu Elon w Północnej Karolinie, eksperta ds. listy Schindlera, fabrykant stworzył 9 lub 10 spisów zatrudnionych w jego zakładach Żydów. Żaden z oryginałów nie został odnaleziony, znanych jest jednak pięć kopii kalkowych.

Dwie z nich znajdują się w jerozolimskim instytucie Yad Vashem, jedna w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i jedna w niemieckim archiwum federalnym w Koblencji. Piąta kopia, wystawiona na sprzedaż, do niedawna była w posiadaniu rodziny Izaaka Sterna, księgowego Schindlera. Obecnie znajduje się w rękach anonimowego właściciela, reprezentowanego przez Zimeta.

"Arka Schindlera" w Krakowie

Oskar Schindler, właściciel fabryki garnków "Emalia" w okupowanym Krakowie, zatrudniał w swoim zakładzie Żydów, starając się uchronić ich od zagłady. Na słynnej oryginalne "liście" miało znajdować się ponad tysiąc nazwisk osób, które niemiecki przemysłowiec ratował przed zagładą jako "niezbędne do utrzymania produkcji".

Na kanwie tych wydarzeń australijski pisarz Thomas Keneally stworzył powieść zatytułowaną "Schindler's Ark" (Arka Schindlera). Na jej podstawie powstał głośny dramat filmowy "Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia