TVN24 | Świat

Departament Stanu USA o lex TVN: zachęcamy prezydenta Dudę, by potwierdził czynami to, co mówił wcześniej

TVN24 | Świat

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24
Departament Stanu USA o lex TVN
Departament Stanu USA o lex TVNTVN24
wideo 2/28
TVN24Departament Stanu USA o lex TVN

Do przyjętej przez Sejm ustawy lex TVN odniósł się Departament Stanu USA. Jego rzecznik Ned Price oświadczył, że Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone" przyjęciem ustawy, która - gdyby stała się prawem - "bardzo osłabiłaby wolność mediów". - Zachęcamy pana prezydenta Dudę do tego, aby potwierdził czynami to, co mówił wcześniej o wolności słowa oraz o wspólnych wartościach, na których oparte są nasze relacje - powiedział.

Sejmowa większość przyjęła w piątek lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Decyzja należy teraz do prezydenta. Ma na nią 21 dni, ustawa trafiła na jego biurko w poniedziałek rano.

Przepisy te, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN. W niedzielę po południu w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje w obronie TVN i wolności mediów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik Departamentu Stanu USA o lex TVN: jesteśmy głęboko zaniepokojeni

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price pytany w poniedziałek na briefingu prasowym o plany i kroki USA w odpowiedzi na przyjęcie przez Sejm lex TVN powiedział, że "mieliśmy możliwość mówić o tym w piątek". - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, że w Polsce przegłosowano ustawę, która bardzo osłabi wolność mediów. Zachęcamy pana prezydenta Dudę do tego, aby potwierdził czynami to, co mówił wcześniej o wolności słowa oraz o wspólnych wartościach, na których oparte są nasze relacje - zaznaczył Ned Price.

- Bardzo zachęcamy pana prezydenta Dudę, aby działał niezależnie od tej ustawy, ponieważ jeżeli to prawo zacznie funkcjonować, bardzo może to osłabić klimat inwestycji zagranicznych w Polsce - podkreślił rzecznik Departamentu Stanu USA.

- TVN należy do amerykańskiego koncernu Discovery i oczywiście chcielibyśmy widzieć, że nasze spółki są traktowane uczciwie na całym świecie, ale to jest rzecz o wiele większa niż sprawa jednej spółki. Mówimy tutaj o wolności mediów jako takich. Obawiamy się, że jeżeli to prawo zacznie funkcjonować, to bardzo osłabi to przestrzeń medialną w Polsce. Wolelibyśmy, żeby do tego nie doszło - powiedział Price w odpowiedzi na pytanie korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony.

- Jest mnóstwo rzeczy, które wzmacniają nasze dwustronne relacje z Polską. Wspólne wartości są jedną z nich i z całą pewnością nie chcielibyśmy, aby były one osłabiane, czy w jakikolwiek sposób rozwadniane - dodał. 

Pytany, jak wpłynie to na stosunki polsko-amerykańskie, jeśli te przepisy wejdą w życie, odpowiedział, że "nie sądzi, aby mogło to w czymkolwiek pomóc, abyśmy mieli roztrząsać scenariusze hipotetyczne, dlatego że mamy nadzieję, że hipotetyczne pozostaną, i że prezydent Duda faktycznie wywiąże się z tego, o czym mówił wcześniej odnośnie wolności mediów, świętości kontraktów i wiary we wspólne wartości, na których oparte są nasze stosunki". 

- Wolelibyśmy, aby ta ustawa nigdy nie nabrała mocy prawnej - podkreślił Ned Price. 

Autor:js/adso

Źródło: TVN24