Kubański reżim walczy z blogerką

37-letnia Yoani Sanchez jest autorką bloga "Generacion Y", w którym opisuje życie codzienne na Kubie

Znana blogerka Yoani Sanchez poinformowała na Twitterze, że po kilku godzinach została zwolniona z aresztu w Hawanie, do którego trafiła w czwartek. Wciąż przebywa tam słynny kubański opozycjonista, laureat nagrody im. Sacharowa, Guillermo Farinas.

Sanchez i Farinas zostali zatrzymani, gdy wraz z innymi opozycjonistami próbowali uzyskać informacje na temat dysydentów, którzy trafili do aresztu w środę.

Według Krajowej Komisji Praw Człowieka (CCDHRN) oraz Dam w Bieli (organizacji zrzeszającej matki, córki i siostry więźniów politycznych na Kubie) od środy w Hawanie zatrzymano ok. 20 działaczy opozycyjnych, m.in. dwóch adwokatów.

- Wydaje się, że mamy do czynienia z nową falą represji politycznych w stolicy - powiedział rzecznik CCDHRN Elizardo Sanchez.

Zakłócanie porządku publicznego pretekstem do zatrzymania

Yoani Sanchez i Farinas zostali zatrzymani w dzielnicy La Vibora, na południu Hawany.

- Według źródła policyjnego zakłócanie porządku publicznego i niezdyscyplinowanie społeczne doprowadziły do zatrzymania Yoani Sanchez - napisał na Twitterze bloger Yohandry Fontana, który w internecie często publikuje informacje pochodzące od kubańskich władz.

Kilka godzin później Sanchez poinformowała na Twitterze, że "znów może chodzić ulicami Hawany". "Mam się dobrze! Dziękuję za wsparcie" - napisała.

Farinas, który jest psychologiem i niezależnym dziennikarzem, wciąż przebywa w areszcie - powiedziała jego matka Alicia Hernandez.

Opozycjoniści nie poddają się

37-letnia Sanchez jest autorką bloga "Generacion Y", w którym opisuje życie codzienne na Kubie, krytykując bierność władz w Hawanie i zwątpienie Kubańczyków. Była wielokrotnie zatrzymywana; po raz ostatni 5 października w Bayamo, gdzie miała relacjonować dla hiszpańskiego dziennika "El Pais" proces młodego Hiszpana oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęło dwóch opozycjonistów.

Farinas za działalność opozycyjną spędził w kubańskich więzieniach ponad 11 lat. W 2010 roku Parlament Europejski przyznał mu nagrodę im. Sacharowa, po tym jak przeprowadził on trwający 135 dni strajk głodowy dla wsparcia swego żądania uwolnienia więźniów politycznych na Kubie.

Autor: zś//gak / Źródło: PAP