TVN24 | Świat

Jest decyzja w sprawie śledztwa po słynnym wywiadzie księżnej Diany

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
Reuters, BBC

Brytyjska policja wykluczyła możliwość wszczęcia dochodzenia w sprawie słynnego wywiadu udzielonego BBC przez księżną Dianę. Skargi w tej sprawie składał jej brat, który twierdził, że została podstępem nakłoniona do wzięcia udziału w wywiadzie za pomocą sfałszowanych dokumentów.

Podczas wyemitowanego w 1995 roku wywiadu Diany z dziennikarzem Martinem Bashirem, który obejrzało ponad 20 milionów widzów w Wielkiej Brytanii, księżna podała intymne szczegóły jej nieudanego małżeństwa z następcą tronu księciem Karolem. To podczas tej rozmowy padły słowa "w tym małżeństwie było nas troje", które Diana wypowiedziała w kontekście Camilli Parker-Bowles tworzącej związek z jej mężem.

W listopadzie 2020 roku brat księżnej - tragicznie zmarłej w wypadku w 1997 roku - Charles Spencer powiedział, że BBC nie przeprosiła za, jak twierdzi, sfałszowane dokumenty i "inne oszustwo", które miały skłonić go do przedstawienia Diany Bashirowi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Spencer stwierdził, że Bashir przedstawił szereg podejrzanych dowodów jemu i jego siostrze, na przykład, że Diana była podsłuchiwana przez służby bezpieczeństwa i że dwóm pracownikom służby płacono za udzielanie informacji o niej. Zdaniem Spencera Bashir przedstawił fałszywe wyciągi bankowe na poparcie swoich tez.

W listopadzie 2020 roku po słowach brata Diany zostało ogłoszone wewnętrzne dochodzenie, które przejął były sędzia Sądu Najwyższego John Dyson. Miało ustalić sposób, w jaki BBC uzyskało zgodę na wywiad z księżną Dianą i czy kierownictwo zatuszowało wykroczenia w tej sprawie. Z zadowoleniem informację o nowym śledztwie przyjął wtedy książę William.

Księżna DianaBettmann/GettyImages

Policja: żadne dalsze działania nie zostaną podjęte

Alex Murray ze Scotland Yardu oświadczył w czwartek, że "w ostatnich miesiącach policja otrzymała korespondencję zarzucającą bezprawne działanie w związku z wywiadem nadanym w 1995 roku".

Przekazał, że sprawa została zbadana przez wyspecjalizowanych oficerów i otrzymali oni obszerną poradę prawną. - Po tej szczegółowej ocenie i w świetle otrzymanych porad, ustaliliśmy, że nie jest wskazane rozpoczęcie dochodzenia karnego w sprawie tych zarzutów. Żadne dalsze działania nie zostaną podjęte – powiedział Murray.

Wywiad Harry'ego i Meghan

Decyzja policji pojawiła się na kilka dni przed wyemitowaniem wywiadu z najmłodszym synem Diany, księciem Harrym i jego żoną Meghan, z Amerykanką Oprah Winfrey w jej talk show, który ma zostać pokazany w telewizji CBS 7 marca, a w Wielkiej Brytanii dzień później.

We fragmencie, który został pokazany w środę w amerykańskiej telewizji, Meghan mówiła, dlaczego zrezygnowała z mężem z obowiązków członka rodziny królewskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie wiem, jak mogą oczekiwać, że po tym wszystkim nadal będziemy po prostu milczeć" >>>

Autor:pp//now

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Bettmann/GettyImages