Świat

Książę mógł pójść spać później. Te zdjęcia przejdą do historii

Świat

Twitter/KensingtonRoyalSpotkanie odbyło się w londyńskim Pałacu Kensington

W piątek wieczorem amerykański prezydent Barack Obama wraz z pierwszą damą Michelle spotkali się w Londynie z młodszym pokoleniem brytyjskiej rodziny królewskiej. Tuż przed kolacją w Pałacu Kensington - oprócz księcia Williama, księżnej Kate i księcia Harry'ego - nie zabrakło także małego księcia George'a.

Wyjątkowe zdjęcia z wieczornego spotkania znalazły się w piątek na twitterowym koncie Pałacu Kensington, który jest oficjalną rezydencją księcia Williama i księżnej Kate oraz księcia Harry'ego.

Na fotografiach widać, że spotkanie przebiegało w luźnej atmosferze. Barack Obama oraz książę William i Harry pojawili się bez krawatów.

Jednak najswobodniej musiał się czuć 2,5-letni książę George, który wyszedł naprzeciw amerykańskiej parze prezydenckiej w białej piżamie i szlafroku.

Jak podaje Reuters, z powodu wizyty ważnych gości wyjątkowo pozwolono, by mały książę poszedł spać nieco później niż zwykle. Jego spotkanie z Barackiem Obamą i Michelle trwało ok. 15 minut, potem starsi uczestnicy spotkania wzięli udział w kolacji wydanej na cześć gości zza oceanu.

"Fantastyczne doznanie" Obamy

Wcześniej sporą część dnia prezydencka para spędziła na zamku w Windsorze pod Londynem, w towarzystwie królowej Elżbiety II i jej małżonka, księcia Filipa. Właśnie na zamku w Windsorze królowa dzień wcześniej obchodziła swe 90. urodziny. Z powodu lekkiej mżawki Elżbieta II, ubrana w bladoniebieski kostium, zawiązała na głowie chustę w drobny deseń; pierwsza dama USA zaprezentowała wzorzystą purpurową suknię od Oscara de la Renty i ciemnofioletowy płaszcz.

Po uściśnięciu rąk i krótkiej rozmowie obie pary wsiadły do dużego terenowego range rovera, który podczas krótkiej drogi do zamku osobiście prowadził książę Filip.

Potem na konferencji prasowej Obama żartował, że po raz pierwszy w życiu zdarzyło mu się być wiezionym samochodem przez księcia Edynburga.

- Było to fantastyczne doznanie - mówił, jednocześnie składając publicznie najlepsze życzenia Elżbiecie II i podkreślając, że jest "klejnotem" Wielkiej Brytanii.

Królowa dwunastu prezydentów

Na zamku królowa przyjęła gości w obszernym salonie, przy zapalonym kominku.

Tam Obama wręczył jej opakowany w złoty papier z prezydencką pieczęcią prezent: album dokumentujący wszystkie spotkania Elżbiety II z amerykańskimi prezydentami i pierwszymi damami. Zaczyna się on od roku 1951, kiedy to ówczesna księżniczka Elżbieta została przyjęta w Białym Domu przez Harry'ego Trumana.

Obama jest 12. prezydentem USA, od kiedy Elżbieta w 1952 roku wstąpiła na tron.

- Królowa jest dla mnie źródłem inspiracji. Należy do moich naprawdę ulubionych osób. Jest niezwykła - powiedział Obama na konferencji prasowej.

W ciągu swej prezydentury kilkakrotnie spotykał się z Elżbietą II, a w 2011 roku podczas państwowej wizyty w Londynie nocował nawet w Pałacu Buckingham. Nigdy jednak sam nie przyjął jej w Białym Domu.

Dobiegają końca wizyta Baracka Obamy na Wyspach jest jego ostatnią w roli prezydenta USA. Jego kadencja upływa w styczniu przyszłego roku.

Autor: ts\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/KensingtonRoyal

Pozostałe wiadomości