Krzyż "niezgodny z konstytucją"

 
Krzyż na wzgórzu Mount Soledadwikipedia.org

Mierzący prawie 10 metrów krzyż przy pomniku weteranów wojny koreańskiej w San Diego jest niezgodny z konstytucją, bo świadczy o uprzywilejowaniu religii przez rząd - orzekł we wtorek sąd apelacyjny w tym kalifornijskim mieście. Sprawa toczy się już ponad dwie dekady. Sam krzyż został postawiony w 1954 roku.

Sąd apelacyjny orzekł, że można dokonać modyfikacji, by uczynić krzyż zgodnym z konstytucją, jednak nie sprecyzował, na czym miałoby to polegać.

- W żadnym wypadku decyzja nie miała na celu podważać ważności uczczenia naszych weteranów - orzekli trzej sędziowie. - W istocie są niezliczone sposoby, w jaki można uhonorować weteranów, ale bez przyzwolenia na popieranie przez państwo religii - dodali.

Zdaniem telewizji FoxNews, decyzja z San Diego może wpłynąć na inne toczące się już sprawy dotyczące obecności krzyży na terenach państwowych w miejscach publicznych.

Gina Coburn, rzeczniczka prokuratury w San Diego, powiedziała, że krzyż trzeba będzie usunąć. Chyba, że pełen skład sędziów 9. Okręgu zmieni decyzję albo w tej sprawie orzeczenie wyda Sąd Najwyższy.

20 lat walki

Walka o krzyż na Mount Soledad rozpoczęła się w 1989 roku, gdy ateista Philip Paulson pozwał miasto. Paulson, weteran wojny wietnamskiej, argumentował, że postawienie krzyża wyklucza z grona uczczonych żołnierzy, którzy nie są chrześcijanami. W sporze prawnym po stronie Paulsona stanęli też żydowscy weterani i Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU).

Stanowi i federalni sędziowie opowiedzieli się już wiele lat temu za usunięciem krzyża, uznając jego postawienie za przejaw niekonstytucyjnego uprzywilejowania religii. Jednak w 2006 roku Sąd Najwyższy zablokował tę decyzję, by dać czas sądom niższej instancji do wysłuchania apelacji.

Władze miasta twierdzą, że krzyż jest częścią świeckiego pomnika wojennego. Z tym twierdzeniem nie zgodzili się sędziowie, którzy przypomnieli, że krzyż postawiono w Niedzielę Wielkanocną i przez prawie trzy dekady był on używany przy okazji ceremonii religijnych.

Kiedy dokładnie krzyż miałby być usunięty, FoxNews nie precyzuje.

Źródło: FOX News

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org