Salvini "zdradził kontrakt rządowy dla swoich interesów"

TVN24


Po rozpadzie koalicji rządowej we Włoszech wicepremier Luigi Di Maio, lider Ruchu Pięciu Gwiazd, zażądał złożenia dymisji przez ministrów wywodzących się z Ligi. Prezydium włoskiego Senatu ustaliło, że we wtorek izba przyjmie kalendarz działań związanych z kryzysem.

Wicepremier Matteo Salvini, lider Ligi, która od 14 miesięcy tworzyła koalicję rządową z Ruchem Pięciu Gwiazd, złożył wniosek do Senatu o głosowanie nad wotum nieufności wobec rządu Giuseppe Contego. Salvini domaga się również rozpisania nowych wyborów parlamentarnych.

"Włosi zmuszą Ligę do tego, by zapłaciła za ten cios w plecy"

Wicepremier Luigi Di Maio oświadczył w mediach społecznościowych, że Liga ponosi odpowiedzialność za "upadek rządu, który miał poparcie 51 procent" obywateli.

"Obalili go, a teraz znajdujemy się w absurdalnej sytuacji, w której Liga składa wniosek o wotum nieufności dla rządu, w którym ma swoich ministrów. Dlatego słuszne będzie, jeśli ministrowie Ligi złożą dymisję" - stwierdził lider Ruchu Pięciu Gwiazd. Zaznaczył, że jeszcze przed rozpisaniem przedterminowych wyborów parlament powinien przyjąć ustawę o redukcji liczby senatorów i deputowanych.

Wcześniej podczas spotkania z parlamentarzystami Ruchu Pięciu Gwiazd Di Maio mówił, że "Salvini nie zdradził Ruchu czy Contego, ale miliony Włochów, którym przez 14 miesięcy mówił, że nie patrzy na sondaże". - Zdradził kontrakt rządowy dla swoich interesów - ocenił Di Maio, odnosząc się do umowy koalicyjnej. - Włosi zmuszą Ligę do tego, by zapłaciła za ten cios w plecy - dodał.

- Wywoływanie kryzysu rządowego w pełni lata i popychanie Włoch do wyborów na jesieni nie zdarzyło się od 100 lat - powiedział Di Maio.

Najnowsze sondaże dają Lidze 38-procentowe poparcie i właśnie to zdaniem komentatorów nakłoniło jej lidera Matteo Salviniego do podjęcia próby stworzenia nowego rządu już bez koalicjanta, z którym był w stałym sporze.

Nie wiadomo nadal, jak prezydent Sergio Mattarella zamierza rozwiązać obecny kryzys. Nie wyklucza się, że będzie starał się powołać nowego premiera "rządu wyborczego", czyli takiego, który będzie pracował do czasu przyspieszonych wyborów. Mogą one się odbyć jeszcze w tym albo na początku przyszłego roku.

Głosowanie nad kalendarzem prac w związku z kryzysem rządowym

W trakcie poniedziałkowych obrad prezydium Senatu przedstawiciele Ligi próbowali przeforsować piątkową propozycję, aby izba jeszcze przed świętem Ferragosto (15 sierpnia) rozpoczęła debatę nad wotum nieufności dla rządu Contego.

Szefowie klubów senackich zdecydowali, że we wtorek po południu Senat będzie głosować nad kalendarium prac w związku z kryzysem rządowym. Projekt tego kalendarza przewiduje, że 20 sierpnia Conte przedstawi w Senacie informację na temat sytuacji w rządzie po rozpadzie koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Głosowanie nad kalendarzem ma odbyć się jeszcze tego samego dnia.

Liga wraz z Forza Italia i ugrupowaniem Bracia Włoch wnioskowała o głosowanie nad wotum nieufności już w środę. Te trzy ugrupowania to potencjalni sojusznicy, gdyby rozpisane zostały przedterminowe wybory.

Także Izba Deputowanych ustali w najbliższym czasie program nadzwyczajnych prac w związku z kryzysem koalicyjnym.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP