Królowa chwyciła za łopatę. "Wciąż jestem w stanie zasadzić drzewo"

TVN24


Brytyjska królowa pojawiła się na uroczystości z okazji stulecia instytutu botanicznego w Cambridge. Elżbieta II zaskoczyła wszystkich, kiedy chwyciła za łopatę i zasadziła drzewko.

Królowa podczas pobytu w Cambridge odwiedziła uniwersyteckie Kolegium Królowych, oficjalnie otworzyła także nowe skrzydło szpitala Royal Papworth.

Szefowa instytutu botanicznego dr Tina Barsby przekazała, że zamysłem było, aby królowa jedynie doglądała sadzenia drzewka. - Jednak przekazała swoją torebkę i powiedziała, że jest w stanie sama je posadzić. Widać było, że chce to zrobić - dodała.

"Chyba dam radę"

- Mamy tu łopatę, gdyby królowa zechciała. Jest taka możliwość, żeby królowa zrobiła to sama - zwrócono się do monarchini. - Tak, wciąż jestem w stanie zasadzić drzewko - zareagowała królowa. - Zdaje się, że nigdy wcześniej tego nie robiłam - dodała po chwili.

W tym samym miejscu - w październiku 1921 roku - drzewko morwy posadzili dziadkowie królowej - król Jerzy V oraz królowa Maria. Elżbieta II rozmawiała z wnuczką założyciela instytutu, która wspomniała czas, kiedy dziadkowie obu pań spędzali tam czas niemal 100 lat temu.

Autor: akw / Źródło: AP, BBC