TVN24 | Świat

Brak dystansu i masek na mszy. Dwaj duchowni zatrzymani za "celowe narażanie życia innych"

TVN24 | Świat

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP

Dwóch duchownych zostało zatrzymanych przez policję w celu przesłuchania w sprawie sobotniej mszy w kościele św. Eugeniusza i św. Cecylii w Paryżu. Nie przestrzegano w jej trakcie obostrzeń sanitarnych. Wcześniej wobec proboszcza została wszczęta także procedura kanoniczna, która może doprowadzić do jego odwołania z funkcji.

O zatrzymaniu duchownych poinformowała w czwartek paryska prokuratura, potwierdzając informację dziennika "20 minut".

Sprawa wyszła na jaw, gdy dziennik "Le Parisien" opublikował nagrania z mszy odprawionej w sobotę wieczorem w kościele św. Eugeniusza i św. Cecylii w 9. dzielnicy Paryża, na których widać, że wierni uczestniczyli bez zachowania dystansu i bez masek. Kapłani również mieli odsłonięte twarze. Eucharystia była podawana do ust zamiast na rękę, wbrew zaleceniom francuskiego episkopatu.

We wtorek prokuratura paryska wszczęła śledztwo. Diecezja paryska poinformowała tego samego dnia, że jest "zdumiona oczywistym nieprzestrzeganiem podstawowych instrukcji dotyczących dystansowania się w maskach na twarzy".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Wszczęto procedurę kanoniczną wobec proboszcza

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit poinformował w środę o wszczęciu procedury kanonicznej wobec proboszcza parafii, która może prowadzić do jego odwołania.

Kościół Saint Eugene Sainte Cecile w ParyżuShutterstock

Obostrzenia sanitarne w kościołach

Od roku katolicy są zobowiązani we Francji do przestrzegania obostrzeń sanitarnych w kościołach, co jest warunkiem odprawiania mszy. Noszenie maseczek jest obowiązkowe, jedno miejsce na dwa musi być wolne. Wolny musi być także co drugi rząd ławek. Komunię należy przyjmować do rąk.

Autor:js//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock