Przyszli na szczepienie, zagrał im sławny wiolonczelista

TVN24 | Świat

Autor:
lukl//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Chciałem znaleźć sposób na podzielenie się muzyką, która przynosi mi ukojenie" - napisał w mediach społecznościowych światowej sławy amerykański wiolonczelista Yo-Yo Ma. Wystąpił on z niezapowiedzianym koncertem w ośrodku szczepień przeciw COVID-19 w Pittsfield w stanie Massachusetts. Inicjatywa spodobała się osobom, które przybyły do ośrodka na szczepienie.

65-letni artysta chińskiego pochodzenia zamieszkuje w Berkshires w Massachusetts. W sobotę udał się do Berkshire Community College w Pittsfield, aby otrzymać tam drugą dawkę szczepionki. W czasie wyznaczonym przez medyków na obserwację pacjenta dał krótki recital.

"W tych niespokojnych dniach chciałem znaleźć sposób na podzielenie się muzyką, która przynosi mi ukojenie" - napisał potem w mediach społecznościowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dystans zachowany

Wśród zagranych przez niego utworów znalazły się m.in. "Ave Maria" oraz "Preludium G-dur" Jana Sebastiana Bacha. Wykonał je, nie zdejmując maseczki i zachowując dystans społeczny od osób, które przybyły do ośrodka na szczepienie.

Dziennik "New York Times" przypomniał, że sobotni występ Yo-Yo Ma miał miejsce w rok po tym, kiedy muzyk po raz pierwszy powiadomił na Twitterze o swoim projekcie #SongsOfComfort, z nagraniami Dvorzaka. Jego intencją było przyniesienie ludziom ukojenia w czasie lockdownów, ogłoszonych w ramach walki z koronawirusem w Stanach Zjednoczonych i innych krajach na świecie. W ślad za nim z podobnymi projektami wystąpiło wielu innych muzyków.

"Potrzebują muzyki"

W grudniu minionego roku wiolonczelista i brytyjska pianistka Kathryn Stott wydali album zainspirowany tym projektem, "Songs of Comfort and Hope" (ang. pieśni ukojenia i nadziei). Z klasycznym pianistą polskiego pochodzenia Emanuelem Axem dał też w regionie Berkshires serię niezapowiadanych krótkich koncertów dla pracowników służby zdrowia, strażaków, kierowców autobusów i innych służb na pierwszej linii frontu walki z pandemią.

- Ludzie potrzebują siebie wzajemnie, aby uzyskać wsparcie wykraczające poza podstawowe potrzeby życia. (…) Potrzebują muzyki - wyjaśniał Yo-Yo Ma w listopadowym wywiadzie dla "NYT".

Autor:lukl//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: