"Tego lata nie spędzimy na balkonach, a piękno Włoch nie pozostanie w kwarantannie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Włoski premier Giuseppe Conte dał obywatelom nadzieję na wakacyjne wyjazdy. "Tego lata nie spędzimy na balkonach, a piękno Włoch nie pozostanie w kwarantannie. Będziemy mogli pojechać nad morze, w góry, podziwiać nasze miasta" - powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera". "Byłoby pięknie, gdyby Włosi spędzili wakacje w Italii, choć w inny sposób, przestrzegając reguł ostrożności" - dodał. Jak świat walczy z pandemią?

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:27

    Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

  • 21:25

    Wielka Brytania: jeszcze nie jest czas, by znosić ograniczenia nałożone w celu zatrzymania koronawirusa, ale można powoli i warunkowo je łagodzić - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu telewizyjnym.

    Zgodnie z przedstawionym trzyetapowym planem, od poniedziałku mogą wrócić do pracy osoby, które nie mogą pracować z domu, ale powinny one unikać transportu publicznego. W drugim etapie - najwcześniej od 1 czerwca - będą mogły być otwarte szkoły i sklepy, a w trzecim - nie wcześniej niż 1 lipca - w ograniczonym zakresie puby i restauracje.

    Johnson zastrzegł, że przejście do kolejnego etapu będzie warunkowe i jeśli ponownie zacznie wzrastać liczba zakażeń, rząd nie zawaha się zaostrzyć ponownie ograniczeń.

  • 18:51

    Francja: w ciągu doby na COVID-19 zmarło kolejnych 70 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia. To najniższy bilans dobowy zmarłych od 17 marca. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 26 380.

    Z 2812 do 2776 zmalała liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii. W okresie szczytowym, 8 kwietnia, było to 7148 osób. W ciągu ostatniej doby o 45 zmalała też liczba hospitalizowanych. W szpitalach pozostaje 22 569 osób. Liczba ta maleje nieprzerwanie od trzech tygodni.

    Francja od poniedziałku znosi część ograniczeń wynikających z pandemii koronawirusa, m.in. przywrócona zostanie swoboda przemieszczania się, otwarte będą mogły zostać plaże, wznowiony będzie dostęp do jezior, a spotkania będą mogły odbywać się w grupach do 10 osób.

  • 18:49

    Portugalia: od soboty zanotowano dziewięć ofiar śmiertelnych koronawirusa, co stanowi najniższy dobowy przyrost liczby zmarłych od marca - poinformowało ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju śmierć z powodu COVID-19 poniosło 1135 osób.

    Jak sprecyzowała podczas konferencji prasowej w Lizbonie Graca Freitas z resortu zdrowia, ostatnia doba była drugą, podczas której liczba wykrytych nowych zakażeń była na poziomie niższym niż 200. W sobotę było ich 138, a w niedzielę 175. Dotychczas w Portugalii zanotowano łącznie 27 581 zakażeń koronawirusem, z których 2549 uznano za przypadki wyleczone. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 50 ozdrowieńców.

  • 18:47

    Stany Zjednoczone: liczby dotyczące bezrobocia w kraju "prawdopodobnie pogorszą się, zanim się poprawią" - powiedział sekretarz finansów Steven Mnuchin. Mniejszym ryzykiem dla kraju jest otwarcie niektórych przedsiębiorstw niż pozostawienie wszystkich zamkniętych - dodał.

    Mnuchin stwierdził, że kryzys ekonomiczny nie jest wynikiem problemów gospodarczych, a zamknięcia przedsiębiorstw w związku z pandemią. - To nie jest wina amerykańskiego biznesu, to nie jest wina amerykańskich pracowników - podkreślił.

    W kwietniu odsetek bezrobotnych w USA wzrósł do 14,7 proc. W ubiegłym tygodniu kolejne 3,2 mln amerykańskich pracowników złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. W sumie w ostatnich siedmiu tygodniach taki wniosek złożyło 33,5 mln Amerykanów.

  • 17:57

    Włochy: w ciągu doby na COVID-19 zmarło 165 osób, co zwiększyło łączny bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju do 30560. Władze potwierdziły także 802 nowe przypadki zakażenia. We Włoszech na COVID-19 zachorowało od początku pandemii nieco ponad 219 tysięcy ludzi.

  • 15:42

    Wielka Brytania: publiczna ochrona zdrowia (NHS) poinformowała o śmierci kolejnych 178 osób zakażonych koronawirusem w angielskich szpitalach. Łącznie w placówkach tych od początku pandemii zmarło 23150 osób.

  • 15:23

    Australia: 10 osób, w tym dwóch organizatorów manifestacji, zostało zatrzymanych przez policję podczas protestów przed parlamentem stanowym w Melbourne. Demonstranci sprzeciwiają się obostrzeniom nałożonym przez rząd w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

    Protesty przed parlamentem stanowym w Melbourne

  • 14:16

    Belgia: Liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii z powodu COVID-19 spadła w Belgii poniżej 500 - poinformowała w niedzielę agencja służby zdrowia Sciensano. To najniższy poziom od 25 marca.

    W ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii z powodu COVID-19 zmarło 75 osób. Połowa z tej liczby to pacjenci leczeni w szpitalach, a połowa - pensjonariusze w domach opieki długotrwałej.

    Niedzielne podsumowanie pokazuje, że w ciągu minionej doby u kolejnych 485 osób potwierdzono obecność koronawirusa. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Belgii podskoczyła w związku z tym do 53 081. 161 nowych zakażeń dotyczy osób przebywających w domach opieki.

  • 13:46

    Włochy: Przez trzy wiosenne miesiące (od marca do maja), określane jako początek sezonu w kraju, z noclegów we Włoszech skorzystało 81 milionów mniej turystów niż przed rokiem. Straty tego sektora gospodarki szacowane są na miliardy euro.

  • 13:18

    Białoruś: W ciągu doby potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 921 osób. Z niedzielnego komunikatu resortu zdrowia wynika też, że od soboty zmarło pięć osób z COVID-19. Ogółem zakażonych jest już niemal 23 tys., zmarło w sumie 131 osób.

    Zarejestrowano 22 973 osoby z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa, co stanowi 8,7 proc. ogółu przebadanych osób – podało ministerstwo zdrowia w komunikacie w niedzielę 10 maja. Wyzdrowiało już 6406 pacjentów.

    Na Białorusi nie wprowadzono ograniczeń w wychodzeniu z domów ani zakazu organizacji imprez masowych. 9 maja odbyła się defilada wojskowa z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

  • 12:18

    Watykan: Papież Franciszek zaapelował w niedzielę do przywódców Unii Europejskiej o zgodę i współpracę przy stawianiu czoła społecznym i ekonomicznym skutkom pandemii. Apel wystosował po modlitwie maryjnej Regina Coeli, którą odmówił w południe w Watykanie.

  • 12:07

    Włochy: W tym roku pojedziemy na wakacje, nie spędzimy tego lata na balkonie - zapewnił Włochów premier Giuseppe Conte w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" w niedzielę. Ostrzegł zarazem, że konsekwencje ekonomiczne epidemii COVID-19 będą bardzo bolesne.

    "Tego lata nie spędzimy na balkonach, a piękno Włoch nie pozostanie w kwarantannie. Będziemy mogli pojechać nad morze, w góry, podziwiać nasze miasta" - podkreślił szef rządu.

    Następnie przyznał: "Byłoby pięknie, gdyby Włosi spędzili wakacje w Italii, choć w inny sposób, (przestrzegając) reguł ostrożności".

    Włoski premier dał obywatelom nadzieję na wakacyjne wyjazdy

  • 11:24

  • 11:07

    Hiszpania: 143 osoby zakażone zmarły w ciągu ostatniej doby. To najniższy bilans dobowy w tym kraju od połowy marca. Łącznie w kraju zmarło 26 621 osób zakażonych i wykryto 224 390 przypadków zakażenia.

  • 11:00

    Węgry: Osiem osób chorych na COVID-10 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; wykryto też 50 nowych zakażeń, co jest najwyższą liczbą w ciągu doby od tygodnia – wynika z danych opublikowanych w niedzielę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

    Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do 413, zaś liczba wszystkich potwierdzonych zakażeń do 3263. Już 933 osoby uznano za wyleczone.

    Nadal spada liczba chorych na COVID-19 leczonych w szpitalach – jest ich obecnie 812. Kwarantannę w domach odbywa ponad 10 tys. osób.

  • 10:48

    Malezja: 67 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 6 656. W kraju zmarło 108 osób zakażonych.

  • 10:46

    Filipiny: 184 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 10 794. Zmarło 15 kolejnych osób, które chorowały na COVID-19. Łącznie 719 osób zakażonych zmarło od początku epidemii w kraju. 1 924 osoby wyzdrowiały.

  • 10:25

  • 10:24

    Ukraina: W ciągu ostatniej doby wykryto 522 przypadki zakażenia koronawirusem, a 15 osób chorych na COVID-19 zmarło - podał w niedzielę resort ochrony zdrowia Ukrainy. Bilans zakażonych wzrósł do 15 232, a zgonów do 391.

    3060 osób, w tym 151 w ciągu ostatniego dnia, już wyzdrowiało. Jak podało Centrum Zdrowia Publicznego, zakażenie wykryto u 1056 dzieci i 2964 pracowników służby zdrowia.

    Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow przypomniał podczas niedzielnego briefingu, że od 11 maja złagodzona będzie część restrykcji obowiązujących w związku z epidemią.

    Zaplanowano m.in. otwarcie parków, skwerów, stref relaksu, ogródków kawiarnianych i restauracyjnych, salonów piękności i fryzjerskich, bibliotek, muzeów, gabinetów stomatologicznych, kancelarii notarialnych czy adwokackich. Mają zostać też otwarte sklepy (poza spożywczymi, bo te działają). Centra handlowe pozostaną zamknięte. Zezwolono także na grupowe treningi sportowców. Po złagodzeniu ograniczeń wciąż konieczne będzie przestrzeganie szeregu warunków związanych z zagrożeniem epidemicznym.

  • 10:13

    Rosja: 11 012 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 209 688. W ciągu ostatniej doby zmarło 88 osób zakażonych, łącznie 1915 od początku epidemii w kraju.

  • 10:12

  • 10:06

    Polska: 170 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło sześć kolejnych osób. Łącznie 15 tys. 821 przypadków, w tym 791 zgonów.

  • 10:02

    Singapur: 876 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 23 336.

  • 10:00

    Malezja: Rząd przedłużył ramy czasowe ograniczenia ruchu i biznesu o kolejne cztery tygodnie do 9 czerwca, w czasie stopniowego wznawiania działalności gospodarczej zahamowanej przez pandemię COVID-19.

  • 9:58

    Litwa: Po prawie dwumiesięcznej przerwie wierni mogą od dzisiejszej niedzieli ponownie uczestniczyć we mszach świętych. Konferencja Episkopatu Litwy przypomina jednak o konieczności przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

    Od połowy marca udział w nabożeństwach był możliwy tylko online lub za pośrednictwem radia i telewizji. Świątynie pozostawały otwarte, ale wyłącznie dla prywatnej modlitwy.

  • 8:45

    Niemcy: 26 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę rano Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie.

    Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 7395. Odnotowano 667 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

    Około 1100 chorych na Covid-19 uznano w ciągu ostatniej doby za wyleczonych. Ogółem wyzdrowiało ponad 144 400 zakażonych. Jest to 85 procent wszystkich dotychczas zidentyfikowanych przypadków koronawirusa w Niemczech.

  • 8:13

    USA: Już trzeci amerykański urzędnik wchodzący w skład ścisłego kierownictwa grupy roboczej do spraw walki z epidemią musiał udać się na kwarantannę. W sobotę wieczorem poinformowano, że kwarantannie poddał się szef Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych (NIAID) Anthony Fauci. Miał kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa.

    "Prawdopodobieństwo, że został zakażony, jest minimalne" - zaznaczył rzecznik Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych i Alergii w liście rozesłanym do dziennikarzy. Wyjaśnił, że test przeprowadzony w sobotę wykluczył obecność koronawirusa w organizmie Fauciego. Zapewnił, że "dyrektor NIAID będzie poddawany dalszym regularnym badaniom przez cały najbliższy okres".

    Anthony Fauci poddał się kwarantannie

  • 7:08

    UE świętowała Dzień Europy

    UE świętowała Dzień Europy

  • 6:42

    Francja: Parlament Francji przegłosował w sobotę ustawę przedłużającą stan zagrożenia epidemicznego w kraju do 10 lipca. Umożliwia ona między innymi utworzenie systemu do identyfikacji osób zakażonych koronawirusem oraz zbierania danych o osobach, z którymi się kontaktowały.

  • 6:11

    Włochy: Pierwszy weekend we Włoszech, gdy obowiązują nieco złagodzone restrykcje wprowadzone z powodu pandemii, mija pod znakiem zaostrzonych policyjnych kontroli w miejscach potencjalnych skupisk ludzi. Wiele osób pojawiło się w parkach i na wybrzeżu.

    Pierwszy weekend złagodzenia restrykcji we Włoszech

  • 5:55

    Rosja: Jedna osoba zginęła w pożarze, jaki wybuchł w sobotę w moskiewskim szpitalu dla zakażonych koronawirusem. 200 pacjentów ewakuowano do innych placówek. Pożar wybuchł w jednej z sal dla pacjentów na oddziale przeznaczonym do leczenia chorych zakażonych koronawirusem. Dotychczas nie ustalono jego przyczyny.

    Według informacji ministerstwa do spraw sytuacji nadzwyczajnych, pożar w szpitalu znajdującym się w północno-zachodniej części Moskwy udało się ugasić.

  • 5:49

    Chiny: W sobotę w Chinach kontynentalnych wykryto 14 nowych przypadków koronawirusa. Była to największa liczba nowych zachorowań od 28 kwietnia. Nie zanotowano nowych zgonów - poinformowała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia.

  • 5:48

    USA: Od początku epidemii w USA zmarło 78 746 osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby liczba ta wzrosła o 1568 - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

  • 5:47

    Barack Obama ocenił, że jedną z przyczyn "anemicznej i wyrywkowej" reakcji obecnego rządu USA na pandemię jest "tendencja bycia egoistycznym, plemiennym, podzielonym i uważania innych za wrogów". Dodał, że tendencje te widać także w innych krajach.

    - To jest absolutnie chaotyczna katastrofa, kiedy nastawienie "co mnie to obchodzi" i "do diabła z innymi" praktykowane jest w naszym rządzie - uważa były prezydent.

  • 5:42

    USA: Były prezydent USA Barack Obama ostro skrytykował w sobotę działania swojego następcy Donalda Trumpa wobec pandemii koronawirusa określając je jako "absolutnie chaotyczną katastrofę". Zapowiedział aktywne wsparcie dla Joe Bidena w wyborach prezydenckich.

    Zdaniem byłego prezydenta podejście obecnej republikańskiej administracji do pandemii jest częściowo przyczyną wysokiej liczby zakażeń i zgonów w USA.

Autorka/Autor:kb/kab

Źródło: TVN24