Korea Północna zapowiada odwet za sankcje. "Nie ma większego błędu"


Korea Północna potępia najnowsze sankcje nałożone na nią przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, uznając je za ograniczające suwerenność i zapowiada podjęcie w odwecie "słusznych działań" - poinformowała w poniedziałek północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

"Nie ma większego błędu niż ten, który popełniają Stany Zjednoczone, wierząc, że ich położone za oceanem terytorium jest bezpieczne" - podkreśliły władze w Pjongjangu w wydanym oświadczeniu. Korea Północna zapowiedziała, że dokona "tysiąckrotnej" zemsty na USA, które zaproponowały kształt przyjętych sankcji.

W przeszłości północnokoreański reżim wielokrotnie deklarował, że nie zaangażuje się w negocjacje o rezygnacji z rozwijania własnego programu atomowego, dopóki Waszyngton będzie prowadził wrogą politykę wobec Pjongjangu.

Apel o wywieranie nacisku

USA, Australia i Japonia zaapelowały w poniedziałek do społeczności międzynarodowej o wywieranie presji na Koreę Północną, by ta zeszła z "groźnej i prowokacyjnej ścieżki", i o wprowadzenie dodatkowych sankcji wobec reżimu w Pjongjangu za testy rakietowe.

We wspólnym oświadczeniu wydanym na marginesie kończących się w Manili rozmów szefów MSZ Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) szefowie dyplomacji trzech państw zaznaczyli, że dodatkowe sankcje wobec Korei Północnej, zarówno dyplomatyczne, jak i gospodarcze, powinny zostać ściśle wprowadzone.

USA, Australia i Japonia podkreśliły, że są gotowe wesprzeć wprowadzenie tych sankcji, w tym kontroli eksportu.

Sankcje po próbach

Korea Północna przeprowadziła 28 lipca drugą już próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). Pierwszy test odbył się 4 lipca. - Całe terytorium USA jest w naszym zasięgu - oświadczył dzień później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.

W odpowiedzi na próby pocisków balistycznych Rada Bezpieczeństwa ONZ w sobotę uchwaliła jednomyślnie rezolucję nakładającą nowe sankcje na Koreę Północną.

Nowa rezolucja przewiduje ograniczenie dochodów KRLD z eksportu (3 miliardy dolarów rocznie) o jedną trzecią, a także zakaz zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach oraz zakładania nowych joint ventures z udziałem podmiotów północnokoreańskich i inwestowania w istniejące już spółki tego typu.

Ponadto dziewięć osób i cztery podmioty z Korei Północnej umieszczono na czarnej liście ONZ, co oznacza nałożenie na nich zakazu podróżowania i zamrożenie ich aktywów na świecie.

Autor: mm//now / Źródło: PAP