ONZ: Racje żywnościowe w Korei Północnej najniższe w historii. Winne są słabe zbiory

Koreańska strefa zdemilitaryzowana ponownie otwarta dla turystówRoman Harak / Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Korea Północna ograniczyła racje żywnościowe dla mieszkańców do 300 gramów dziennie, co o tej porze roku jest najniższym poziomem w historii - ostrzegła w piątek ONZ. Jak pokreślono, w związku z najgorszymi zbiorami od 10 lat możliwe jest dalsze racjonowanie żywności.

Informacje na temat sytuacji żywnościowej w Korei Północnej w piątek przedstawił Herve Verhoosel, rzecznik ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP).

Malejące racje żywnościowe

- Nowe szacunki na temat bezpieczeństwa żywnościowego w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (Korei Północnej) wskazują, że w efekcie najgorszych zbiorów od 10 lat, które były spowodowane okresami suszy, falami upałów i powodziami, 10,1 miliona osób zagrożonych jest poważnym kryzysem żywnościowym, co oznacza, że mogą oni nie mieć wystarczającej ilości pożywienia do następnych zbiorów - powiedział.

Spośród tych 10,1 miliona osób zagrożonych brakiem żywności 7,5 miliona to osoby w pełni zależne od państwowych racji żywnościowych, zaś 2,6 miliona to rolnicy pracujący w państwowych gospodarstwach rolnych.

Verhoosel oświadczył także, że racje żywnościowe dla mieszkańców Korei Północnej zostały ograniczone do 300 gramów dziennie, czyli najniższego poziomu o tej porze roku w historii. Racje te wydawane są w sumie dla 17,5 mln osób, część z nich ma jednak także inne źródła pożywienia.

Z badań wynika ponadto, że bardzo niskie jest wśród Koreańczyków z Północy spożycie białka. W wielu rodzinach dieta bogata w białko pojawia się jedynie kilka razy w roku.

Rzecznik zaznaczył, że produkcja rolna w Korei Północnej wyniosła 4,9 milionów ton, czyli była najniższa od sezonu 2008-09. Oznacza to, że deficyt żywności w tym kraju sięga 1,36 miliona ton.

Badanie na prośbę Pjongjangu

Badanie sytuacji żywnościowej w Korei Północnej zostało przeprowadzone na prośbę tego państwa w dniach od 29 marca do 12 kwietnia przez dwie wyspecjalizowane agencje ONZ - WSP oraz Organizację NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Są one jednymi z nielicznych organizacji pomocowych, które wpuszczane są przez władze Korei Północnej na swoje terytorium.

Jak poinformował WFP, na przełomie lipca i sierpnia ma być przeprowadzone kolejne badanie sytuacji żywnościowej w tym kraju.

W połowie lat 90. XX wieku w wyniku potężnej klęski głodu w Korei Północnej zmarło, jak się szacuje, około trzech milionów osób.

Autor: mm / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Roman Harak / Wikipedia (CC BY-SA 2.0)