Komorowski: Transformacja NATO powinna wzmacniać bezpieczeństwo Polski


Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że zmiany w "poafgańskim" NATO powinny wzmocnić Sojusz, a przez to także bezpieczeństwo Polski.

Prezydent odwiedził tego dnia Dowództwo Transformacji NATO (ACT) i lotniskowiec USS Theodore Roosevelt w Norfolk w stanie Wirginia. Towarzyszył mu m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef BBN Stanisław Koziej.

Jak wskazał Komorowski, Dowództwo Transformacji jest "mózgiem myślenia o dobrej zmianie i mądrych decyzjach, które będą zapadały po zakończeniu operacji w Afganistanie". - Zależy nam na tym, by transformacja Sojuszu wzmacniała go, wzmacniała bezpieczeństwo Polski i była zgodna z zasadą, że NATO jako zorganizowana siła jest skuteczne w swoim działaniu, także w odniesieniu do planów ewentualnościowych - podkreślił Komorowski. Jak powiedział, Polska jest nie tylko członkiem NATO, który "oczekuje bezpieczeństwa dla siebie, ale również myśli o bezpieczeństwie wszystkich członków Sojuszu i o przyszłości NATO". Koziej wyraził opinię, że nowe NATO powinno skoncentrować się na swojej podstawowej funkcji, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa terytorium jego członków.

"Za waszą i naszą wolność"

Szef ACT gen. Jean-Paul Palomeros podkreślił, że Polska wspiera transformację Sojuszu. - Trzy tygodnie temu pożegnaliśmy gen. Mieczysława Bieńka, który pracował na stanowisku mojego zastępcy. Wyznaczając go do pełnienia tej funkcji, Polska przyczyniła się do wypełnienia zasady: "za waszą i naszą wolność" - powiedział Palomeros.

Dowództwo Transformacyjne odpowiada za programowanie przyszłości NATO, szkolenia i ćwiczenia Sojuszu. Elementem dowództwa jest centrum szkolenia w Bydgoszczy. Komorowski odwiedził też lotniskowiec USS Theodore Roosevelt w bazie amerykańskiej marynarki wojennej. Zwrócił uwagę, że na tym samym lotniskowcu był 21 lat temu jako wiceminister obrony. - Myślałem wtedy o tym, że dobrze by było, aby Polska zdołała dostać się do bezpiecznej strefy, jaką jest Sojusz Północnoatlantycki - mówił Komorowski. Koziej zaznaczył, że Norfolk to największa baza morska na świecie, z wielokilometrowym uzbrojonym nabrzeżem. Komorowski przyleciał z Waszyngtonu do Norfolk samolotem amerykańskich sił powietrznych.

Komorowski: Polska ubiega się o niestałe członkostwo w RB ONZ
Komorowski: Polska ubiega się o niestałe członkostwo w RB ONZtvn24

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości