Świat

Komorowski: Polska nie jest osamotniona

Świat

Prezydent Komorowski na szczycie NATO
TVN24/EPAPrezydent Komorowski na szczycie NATO

- Polska nie była osamotniona, jeśli chodzi o prezentowanie punktu widzenia, że podstawową funkcją sojuszu są działania na rzecz obrony krajów członkowskich - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczy w szczycie NATO w Chicago. Stwierdził także, że panuje powszechne przekonanie o konieczności zakończenia misji w Afganistanie do końca 2014 roku. Wyraził także poparcie dla projektu sojuszniczej tarczy antyrakietowej w Europie.

Prezydent dodał, że Polska nie była jedynym krajem, który postulował realizację idei wspólnej obrony poprzez konkretne działania i decyzje: ćwiczenia, plany ewentualnościowe, system tarczy antyrakietowej.

Wycofać wojska do 2014 roku

Podsumowując pierwszy dzień szczytu NATO, Bronisław Komorowski odniósł się także do sprawy Afganistanu. - Jesteśmy jeszcze przed rozmowami, ale wydaje się, że panuje dosyć powszechne przekonanie - na czym mnie osobiście bardzo zależało i zależy - aby rozumieć decyzje podjęte w Lizbonie w sposób jednoznaczny, jako wyznaczenie nie do zmiany terminu końca roku 2014 jako momentu zakończenia misji - powiedział.

W kwestiach Afganistanu jesteśmy jeszcze przed rozmowami, ale wydaje się, że panuje dosyć powszechne przekonanie - na czym mnie osobiście bardzo zależało i zależy - aby rozumieć decyzje podjęte w Lizbonie w sposób jednoznaczny, jako wyznaczenie nie do zmiany terminu końca roku 2014 jako momentu zakończenia misji Bronisław Komorowski

Podkreślił, że tego, jak wspomagać państwowość afgańską po 2014 r., będzie dotyczyła "już zupełnie nowa decyzja, nowy mandat, nowa koncepcja, do której wszyscy, w tym Polska, będą się odnosili, podejmowali decyzje o swoim poziomie zaangażowania".

Prezydent Komorowski pytany o kwoty, jakie mieliby łożyć sojusznicy na Afganistan, stwierdził, że Polska przez wiele lat łożyła gigantyczne pieniądze, które w ostatnich latach sięgały nawet miliarda złotych rocznie. Przyznał równocześnie, że w sprawie finansowania nie ma jeszcze żadnej decyzji.

Bronisław Komorowski o wycofaniu wojsk z Afganistanu
Bronisław Komorowski o wycofaniu wojsk z AfganistanuTVN24

Tarcza antyrakietowa nadal aktualna

Za optymistyczną wiadomość Komorowski uznał ogłoszenie wstępnej gotowości pierwszego etapu natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Dodał, że Polska będzie zarówno popierać działania Stanów Zjednoczonych, jak i "zdobędzie się również na własny plan narodowego zasobu pozwalającego na skuteczne zwalczanie zagrożeń".

- Polska, przypomnę, już zaangażowała się w popieranie projektu tarczy antyrakietowej, spotkały nas z tego powodu różnego rodzaju trudne sytuacje. Dzisiaj jesteśmy zaangażowani w zbudowanie ogólnonatowskiego programu obrony przeciwrakietowej - uściślił.

Wyraził przekonanie, że Polska nie tylko będzie popierała projekt sojuszniczej tarczy antyrakietowej, "w tym ważnego dla Stanów Zjednoczonych komponentu amerykańskiego, ale że zdobędzie się również na własny plan narodowego zasobu pozwalającego na skuteczne zwalczanie zagrożeń".

Sprawy unijne

Prezydent zapytany o temat spotkania z kanclerz Merkel powiedział, że rozmowa dotyczyła głównie kwestii ukraińskich i sytuacji wokół Euro 2012. - Znaleźliśmy wspólny punkt widzenia na to, że igrzyska sportowe powinny być w stopniu możliwie maksymalnym chronione przed różnego typu sytuacjami natury czysto politycznej. Ale też podzielamy troskę o sytuację na Ukrainie. Ta rozmowa będzie kontynuowana, także po mojej rozmowie z prezydentem Janukowyczem - zapowiedział.

Prezydent nie skomentował wypowiedzi prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, która stwierdziła, że niektórzy polscy politycy postanowili rozwijać kontakty z Rosją kosztem relacji z Litwą. - Miałem dziś tę satysfakcję, aby na posiedzeniu szczytu NATO mówić o polskim zaangażowaniu także w bezpieczeństwo krajów bałtyckich w ramach misji air policing. Można by wskazać jeszcze parę podobnych działań. Uważam, że tak się powinno myśleć o sąsiadach, będących w tym samym sojuszu i w Unii Europejskiej - oświadczył prezydent Komorowski.

W poniedziałek rano czasu miejscowego prezydent weźmie udział w spotkaniu szefów państw i rządów na temat Afganistanu, a potem w spotkaniu z przywódcami państw partnerskich NATO. Wieczorem spotka się z przedstawicielami Polonii.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/EPA