Kolejne rozmowy z Iranem ws. atomu i "nadal jest wiele do zrobienia"


Następna runda rozmów między Iranem a światowymi mocarstwami w sprawie ostatecznego porozumienia dotyczącego irańskiego programu atomowego rozpocznie się 17 marca w Wiedniu - poinformowała w czwartek szefowa unijnej dyplomacji, Catherine Ashton.

Od wtorku przedstawiciele władz Iranu oraz grupy 5+1, złożonej z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Rosja, Chiny, Francja) i Niemiec prowadzili rozmowy w Wiedniu. Na zakończenie tej rundy szefowa dyplomacji UE, Catherine Ashton, poinformowała, że rozmowy były "bardzo efektywne".

"Nadal jest wiele do zrobienia"

Obie strony ustaliły, jakimi tematami zajmą się podczas kolejnych negocjacji. - Nadal jest wiele do zrobienia. Nie będzie to łatwe, ale był to dobry początek - oceniła Catherine Ashton.

Zachodni dyplomata, na którego powołuje się agencja Reutera, poinformował, że szefowa dyplomacji UE poleci do Teheranu w dniach 9-10 marca.

Pierwszy krok ku porozumieniu

Iran i grupa 5+1 zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Umowa weszła w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku.

Porozumienie jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał wzbogacanie uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i UE zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.

Iran i sześć mocarstw mają czas na osiągnięcie ostatecznego porozumienia do 19 lipca.

Autor: jl//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości