Świat

Kim Dzong Il w jesiennym płaszczu

Świat

PAP/EPANajnowsze zdjęcia Kim Dzong Ila

Korea Północna walczy ze spekulacjami na temat problemów zdrowotnych jej wodza - Kim Dzong Ila. Władze poinformowały o inspekcji, jaką Kim miał przeprowadzić w dwóch jednostkach wojskowych i zaprezentowały z nich zdjęcia. Przywódca chodzi z żołnierzami, klaszcze w dłonie i oczywiście - pozuje do zdjęć.

Korea tradycyjnie nie podaje daty zrobienia zdjęć. Analitykom pozostają więc spekulacje.

Ma włosy i płaszcz

Na fotografiach Kim Dzong Il ubrany jest w jesienny płaszcz, co miałoby sugerować, że były wykonane niedawno. Przywódca nosi na nich okulary przeciwsłoneczne i ma włosy na całej głowie, co przeczyć ma pogłoskom, jakoby przeszedł operację mózgu.

Zdaniem specjalistów, jeśliby wierzyć opublikowanym zdjęciom, Kim Dzong Il nieco stracił na wadze. Komentować zdjęć nie chcieli przedstawiciele Ministerstwa ds. Zjednoczenia Korei Południowej.

Co z Kimem?

Północnokoreańskie media przez długi czas milczały na temat publicznej działalności swojego przywódcy. Stąd też w ostatnich miesiącach w Korei Południowej i na Zachodzie pojawiły się przypuszczenia, że 66-letni Kim doznał w lipcu lub sierpniu wylewu krwi do mózgu.

Spekulacje te nasiliły się, gdy we wrześniu przywódca nie był obecny na wielkiej paradzie z okazji 60. rocznicy proklamowania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Oszukane zdjęcie

Reakcją mediów w Phenianie na potęgujące się pogłoski o chorobie, była publikacja zdjęcia z wizyty przywódcy w koszarach wojskowych. Południowokoreańscy eksperci ocenili jednak, że fotografie zrobiono wiele miesięcy temu.

Żeby udowodnić dobre zdrowie przywódcy, w kilka dni potem zaprezentowane kolejne fotografie. Na nich uśmiechnięty Kim Dzong il oglądał mecz.

Kim ciężko chory?

Dowodów na chorobę Kim Dzong Ila przybywa. W ubiegłym tygodniu przywódca nie pojawił się na pogrzebie jednego z wysokich urzędników państwowych, choć zazwyczaj bywał nawet na pogrzebach niższej rangi urzędników.

We wtorek premier Japonii Taro Aso oznajmił, że Kim przypuszczalnie przebywa w szpitalu, lecz nadal kontroluje Koreę Północną. Następnego dnia seulski dziennik "Dong-a Ilbo" powołując się na koła wywiadu południowokoreańskiego podał, że stan zdrowia Kima w ostatnim czasie poważnie się pogorszył.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA