Świat

Kerry: Pijani separatyści ładują ciała na ciężarówki. To mówi o winie i odpowiedzialności

Świat


Sekretarz Stanu USA John Kerry w niedzielę wyraźnie wskazał na współudział Rosjan w zestrzeleniu malezyjskiego boeinga nad terytorium Ukrainy. Wyraził również oburzenie zachowaniem separatystów, którzy jego zdaniem w "groteskowy" sposób obchodzili się z ciałami ofiar. - Pijani separatyści ładują ciała na ciężarówki - powiedział Kerry.

Kerry w najważniejszych telewizyjnych stacjach telewizyjnych w USA opowiadał o udziale Rosji i nawoływał Kreml do wzięcia odpowiedzialności za przyczynienie się do katastrofy.

Nie oskarżył bezpośrednio Kremla o katastrofę, ale podał najświeższe informacje zebrane przez amerykański wywiad, które wskazują na udział Rosjan w zestrzeleniu. Sekretarz stanu USA powiedział, że rosyjskie wojska dostarczyły separatystom wysokiej jakości wyrzutnie przeciwlotnicze.

"Zebraliśmy wiele dowodów"

Dodał, że USA widziały, jak w przeciągu ostatniego miesiąca Rosjanie przetransportowali na Ukrainę ponad 150 pojazdów, w skład których wchodziły ciężarówki z żołnierzami. czołgi oraz wyrzutnie rakiet. Ponadto Amerykanie przechwycili rozmowy o przekazaniu separatystom rosyjskiego systemu SA11 (w kodzie NATO jest to oznaczenie wyrzutni rakiet ziemia-powietrze Buk).

USA mają też nagrania wideo, na których widać, jak system Buk wraca do Rosji z przynajmniej jedną brakującą rakietą.

- Zebraliśmy wiele dowodów, dużo więcej niż to, co przed chwilą wymieniłem, które wskazują na udział Rosjan w dostarczaniu tych systemów oraz szkoleniu ludzi w obsłudze tego sprzętu - podkreślił na antenie telewizji CBS Kerry.

Natomiast podczas porannego programu stacji NBC sekretarz stanu USA dodał jeszcze: to oczywiste, że Rosjanie wspierają separatystów, zapewniają im zaopatrzenie, zachęcają ich, a do tego jeszcze szkolą.

Moskwa jak na razie zaprzeczyła temu, że wspierała ukraińskich separatystów.

Bez szacunku dla ofiar

Kerry wypowiedział się jeszcze na temat dostępu międzynarodowych ekspertów do obszaru, gdzie rozbił się boeing. - Pijani separatyści ładują ciała na ciężarówki i zabierają z miejsca katastrofy. Jest to sytuacja co najmniej groteskowa i stoi w całkowitej sprzeczności z tym, o czym wcześniej mówił prezydent Putin i Rosja - stwierdził.

I dodał: to wszystko mówi samo za siebie, o winie i odpowiedzialności.

Sekretarz USA zapowiedział zaostrzenie sankcji wobec Rosji i nawoływał europejskich przywódców, by poszli tym samym śladem. Jednak pomimo agresywnej retoryki, Kerry nie nakreślił planu, w jaki sposób Amerykanie skłonią Putina, by przestał destabilizować sytuację na Ukrainie.

Zginęło 298 ludzi

W katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych na wschodzie Ukrainy zginęło 298 osób. Maszyna rozbiła się na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Wiele wskazuje na to, że boeing został zestrzelony.

Boeing linii lotniczych Malaysia Airlines wyleciał w czwartek z Amsterdamu kilkanaście minut po godzinie 12. Zmierzał do Kuala Lumpur. Na pokładzie było 298 osób - 283 pasażerów i 15 członków załogi.

Około godziny 16 samolot zniknął z radarów. Samolot znajdował się wtedy na wysokości 10 km. 50 km przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się gwałtownie zniżać. Rozbił się na wschodzie Ukrainy, w okolicach miast Szachtarsk i Torez. Nikt nie przeżył katastrofy.

"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Autor: kris/kka/zp / Źródło: Reuters

Raporty: