Świat

Katalończycy chcą referendum ws. suwerenności. Premier mówi "nie"

Świat


Hiszpański premier Mariano Rajoy podkreślił we wtorek, że planowane na listopad przez katalońskich nacjonalistów referendum w sprawie suwerenności Katalonii "nie może się odbyć", ponieważ taki plebiscyt jest nielegalny.

- Nikt nie może w sposób jednostronny pozbawiać ogółu Hiszpanów prawa decydowania o swojej przyszłości - oświadczył Rajoy w orędziu o stanie państwa w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu. - Wszyscy obywatele Hiszpanii mają prawo decydowania o tym, czym ma być Hiszpania - dodał. Rajoy zapewnił, że zawsze był otwarty na dialog, ale "w ramach konstytucji i prawa".

Katalończycy chcą suwerenności

Szef autonomicznych władz Katalonii Artur Mas w porozumieniu z sojusznikami w parlamencie katalońskim ogłosił w grudniu ubiegłego roku, że referendum odbędzie się 9 listopada 2014 roku. W głosowaniu mieszkańcy Katalonii mieliby się wypowiedzieć, czy chcą, aby stała się ona państwem, i jeśli tak, to czy to państwo powinno być niezależne od Hiszpanii. Rząd centralny w Madrycie uznał projekt za nielegalny i sprzeczny z konstytucją. Według krajowych danych Katalonia wytwarza 20 proc. hiszpańskiego PKB. Tymczasem Katalończycy uważają, że dostają z powrotem nieproporcjonalnie mniej z podatków ściąganych przez rząd w Madrycie, a dzięki ich pracowitości i gospodarności utrzymuje się inne, bardziej zacofane regiony kraju. Rajoy poruszył również tematy gospodarcze. Zapowiedział, że od 2015 roku najmniej zarabiający (poniżej 12 tys. euro rocznie) mają być zwolnieni z podatku dochodowego; ogółem na reformie podatków skorzystać ma 12 mln podatników. Hiszpański premier wyraził przekonanie, że realny wzrost PKB Hiszpanii w 2014 roku wyniesie 1 proc., a w 2015 roku - 1,5 proc. Obecnie oficjalne prognozy mówią o wzroście PKB na poziomie 0,7 proc. w 2014 roku.

Autor: db/ja / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości