Opozycjonista na uchodźstwie, w kraju skazany na 25 lat

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Miał "planować obalenie rządu Kambodży". Były lider opozycji Sam Rainsy został zaocznie skazany na 25 lat więzienia. Jego współpracownicy - na 22 lata pozbawienia wolności. Wszyscy skazani są działaczami zdelegalizowanej Kambodżańskiej Partii Ocalenia Narodowego (CNRP).

Sam Rainsy, który od 2015 roku przebywa na uchodźstwie w Paryżu, otrzymał karę 25 lat więzienia za rzekome plany obalenia rządu Kambodży. Sąd w Phnom Penh pozbawił go także czynnych i biernych praw wyborczych. Jego współpracownicy, Mu Sochua i Eng Chhay Eang, otrzymali wyroki o 3 lata niższe.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wyrok dla Rainsy’ego jest związany z jego nieudaną próbą powrotu do Kambodży w listopadzie 2019 roku. Opozycjonista zamierzał wówczas stanąć na czele protestów przeciwko premierowi Hun Senowi, lecz władze nie zezwoliły mu na przekroczenie granicy.

Komentując we wtorek na Twitterze decyzję sądu, opozycyjny polityk napisał, że pozostający u władzy od ponad 35 lat przywódca obawia się jego powrotu na scenę polityczną.

Wyrok skrytykowała organizacja Human Rights Watch. "Po raz kolejny kontrolowane przez polityków kambodżańskie sądownictwo szydzi ze sprawiedliwości, zamiast jej bronić" - napisał w oświadczeniu wicedyrektor organizacji Phil Robertson, dodając, że zarzuty były oparte na sfałszowanych dowodach.

Opozycjoniści przed sądem

Kambodżańska Partia Ocalenia Narodowego (CNRP) została zdelegalizowana w 2017 roku, wkrótce po tym, jak uzyskała nadspodziewanie dobry wynik w lokalnych wyborach. Pozbawienie członków CNRP możliwości kandydowania umożliwiło kierowanej przez Hun Sena rządzącej Kambodżańskiej Partii Ludowej zdobycie rok później wszystkich miejsc w parlamencie.

W wyniku szykan opozycji doszło do pogorszenia stosunków Phnom Penh z krajami Zachodu oraz z Unią Europejską, która pozbawiła Kambodżę przywilejów handlowych. Część analityków oceniła, że zachodnie sankcje popychają kraj w kierunku chińskiej strefy wpływów.

W ostatnich miesiącach kambodżański reżim postawił przed sądem około 150 członków opozycji oraz innych swoich krytyków. Wiele z tych osób jest sądzonych za wpisy w mediach społecznościowych.

Hun Sen rządzi Kambodżą nieprzerwanie od 1985 roku. Był jednym z przywódców Czerwonych Khmerów i urósł w siłę za czasów kambodżańskiej transformacji. Po ustanowieniu w kraju w 1993 roku systemu demokratycznego przez cztery lata był współpremierem razem z księciem Norodomem Ranariddhem. Władzę skonsolidował w wyniku przewrotu z 1997 roku i od tego czasu nieprzerwanie sprawuje samodzielne rządy.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP