Już nie gubernatorem obwodu odeskiego, doradcą Poroszenki też nie

[object Object]
Ukraińcy zapamiętają Saakaszwilego z nietypowych działań. W taki sposób walczył o dostęp do plażySaakashvili Mikheil
wideo 2/24

Micheil Saakaszwili przestał być gubernatorem obwodu odeskiego. Były prezydent Gruzji nie będzie także doradzał prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence.

Prezydent Poroszenko podpisał 9 listopada dwa dekrety. W pierwszym zwolnił Micheila Saakaszwilego z urzędu gubernatora obwodu odeskiego, w drugim - ze stanowiska swojego doradcy.

Wcześniej dymisję Saakaszwilego zatwierdził ukraiński rząd.

Nietypowe działania

Były prezydent Gruzji został gubernatorem obwodu odeskiego (na południu Ukrainy) w maju 2015 roku. Przed nominacją Petro Poroszenko podpisał dekret o nadaniu mu ukraińskiego obywatelstwa.

Przed rozpoczęciem urzędu Saakaszwili zapowiadał, że będzie walczył z korupcją i biurokracją, a także zadba o rozwój obwodu odeskiego. Niektóre jego działania na stanowisku gubernatora były oryginalne i nietypowe - w czerwcu przeniósł się do namiotu ustawionego przy trasie Odessa - Reni, próbując w ten sposób wymusić na władzach w Kijowie, by przyznały obiecane pieniądze na jej modernizacje.

Kariera w polityce

7 listopada Saakaszwili ogłosił, że podaje się do dymisji. Uzasadniał, że władze w Kijowie nie wspierają jego działań. Oskarżył także Poroszenkę o "popieranie klanów korupcyjnych w odwodzie odeskim".

Saakaszwili zapewniał jednocześnie, że pozostaje w ukraińskiej polityce i nadal będzie zwalczał korupcję. Mówił ponadto, że będzie dążył do "oczyszczenia ukraińskich elit".

Zdaniem ekspertów w Kijowie Saakaszwili najprawdopodobniej stanie na czele nowej ukraińskiej partii, o powstaniu której media w Kijowie informowały jeszcze w kwietniu.

Analitycy nie wierzą jednak, że ugrupowanie to zyska większe poparcie i zbuduje mocną pozycję na arenie politycznej Ukrainy.

- Dotychczasowe działania Saakaszwilego na Ukrainie świadczą o tym, że jest skłonny do PR-u, a nie do systemowej pracy nad reformami. Pojawienie się kolejnej populistycznej partii w naszym kraju nie odegra kluczowej roli. Ukraińcy mają dość własnych populistów – ocenił kijowski politolog Ołeksij Harań.

Zarzuty prokuratury

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2013. Doszedł do władzy na fali rewolucji róż z listopada 2003 roku. Nie krył sympatii dla nowych, prozachodnich władz Ukrainy.

Zanim został gubernatorem obwodu odeskiego, kierował międzynarodową radą konsultacyjną ds. reform stworzoną przy urzędzie prezydenta Ukrainy.

Wielu ekspertów w Kijowie wyrażało opinię, że praca Saakaszwilego na Ukrainie jest próbą "rehabilitacji politycznej w Gruzji". W ojczystym kraju prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku.

Autor: tas\mtom / Źródło: dw.com, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: oda.odessa.gov.ua