Julian Assange z ekwadorskim obywatelstwem

TVN24


Władze Ekwadoru poinformowały w czwartek o przyznaniu obywatelstwa tego kraju Julianowi Assange'owi. Założyciel portalu WikiLeaks od 2012 roku przebywa w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie.

Szefowa dyplomacji Ekwadoru Maria Fernanda Espinosa poinformowała w czwartek, że wniosek o przyznanie obywatelstwa Assange złożył we wrześniu 2017 roku, a 12 grudnia został on rozpatrzony pozytywnie. Agencja dpa odnotowuje, że Assange otrzymał paszport Ekwadoru i że figuruje w ekwadorskim systemie ewidencji ludności pod numerem 1729926483.

Chcąc rozwiązać problem przebywającego od pięciu lat w londyńskiej ambasadzie Assange'a, Quito zwróciło się do władz Wielkiej Brytanii o przyznanie mu statusu dyplomatycznego, dzięki czemu, korzystając z immunitetu, mógłby on bezpiecznie opuścić placówkę i kraj, bez obaw, że zostanie aresztowany.

Londyn odmówił jednak, podkreślając, że jedynym rozwiązaniem jest oddanie się Assange'a w ręce brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Szefowa ekwadorskiej dyplomacji oświadczyła, że Assange nie opuści ambasady bez gwarancji bezpieczeństwa.

Szwedzi umorzyli dochodzenie

W 2012 roku Assange otrzymał od Ekwadoru azyl polityczny i od tamtej pory przebywa na stałe w ambasadzie tego kraju w Londynie.

W maju ubiegłego roku szwedzka prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu siedmioletniego dochodzenia przeciwko Australijczykowi w sprawie zarzutów dotyczących gwałtu na obywatelce Szwecji.

Decyzję podjęto ze względu na brak możliwości przewiezienia Assange'a do Szwecji "w dającej się przewidzieć przyszłości" i fakt, że mężczyzna "stara się uchylać przed wszelkimi próbami zatrzymania go" przez szwedzkie i brytyjskie władze.

Jednocześnie ostrzeżono, że dochodzenie zostałoby ponownie otwarte, gdyby Assange wrócił do Szwecji przed 2020 rokiem, gdy przestępstwo się przedawni.

Londyńska policja w komunikacie dała jednak wówczas do zrozumienia, że mimo tej decyzji Assange nadal jest ścigany brytyjskim nakazem aresztowania za niestawienie się w sądzie w 2012 roku mimo wpłaconej kaucji.

"Sąd rejonowy w Westminsterze wydał nakaz aresztowania Juliana Assange'a za zlekceważenie stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku" - napisano w oświadczeniu, dodając, że funkcjonariusze "mają obowiązek wykonania tego nakazu, jeśli Assange opuści ambasadę". Mężczyzna obawia się, że po ewentualnym aresztowaniu zostałby wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Autor: MR//kg / Źródło: PAP, Reuters

Raporty: