Świat

Johnson: Brexit to nie wyjście z Europy

Świat


Rola Wielkiej Brytanii w Europie po Brexicie może być nawet większa - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson w pierwszym publicznym wystąpieniu po mianowaniu na to stanowisko.

- Jest ogromna różnica między opuszczeniem Unii Europejskiej a naszymi stosunkami z Europą, które, jak sądzę, będą intensywniejsze - powiedział Johnson dziennikarzom. - Oczywiście wykonamy wolę społeczeństwa wyrażoną w referendum, ale to nie oznacza w najmniejszym stopniu opuszczenia Europy.

"Czarujący list"

- Z wielką przyjemnością odebrałem telefon od sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, który całkowicie zgadza się z tą analizą. Uważa on, że po Brexicie i negocjacjach Wielka Brytania powinna odgrywać większą rolę na świecie - dodał.

Johnson powiedział także, że francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault przysłał mu "czarujący list", w którym wyraża nadzieję na współpracę. Ayrault w czwartek krytycznie wypowiedział się o Johnsonie, zarzucając mu, że "dużo kłamał" w czasie kampanii przed czerwcowym referendum.

Konserwatysta Johnson, były burmistrz Londynu, był jednym z liderów obozu nawołującego do głosowania za wyjściem z Unii Europejskiej. W przeszłości znany był z niedyplomatycznych wypowiedzi, również w sprawach międzynarodowych, więc jego nominacja - jedna z pierwszych ogłoszonych przez nową premier Theresę May - wywołała zdziwienie zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą.

"Cholernie trudna kobieta". Kim jest Theresa May?
"Cholernie trudna kobieta". Kim jest Theresa May?TVN24 BiS
wideo 2/3

Autor: //gak / Źródło: PAP

Raporty: