Świat

Jest specjalny wysłannik ONZ do Iraku. "Musi skoncentrować się na problemie zamachów"

Świat


Były szef bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Mładenow został mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ do Iraku. Przez kraj ten od miesięcy przetacza się fala przemocy.

Według misji ONZ w Iraku w lipcu w kraju tym zginęło ponad tysiąc osób.

W środę dane na temat liczby ofiar zamachów podał iracki rząd, który ocenił, że zginęło 921 osób, w tym 778 cywili. To najbardziej krwawy, miesięczny bilans od kwietnia 2008 roku. - Mładenow będzie musiał skoncentrować się na tym problemie - powiedział rzecznik ONZ Martin Nesirky.

Nowy, specjalny wysłannik ONZ zastąpi niemieckiego dyplomatę Martina Koblera na stanowisku szefa oenzetowskiej misji w Iraku. Mładenow był ministrem obrony w latach 2009 - 2010, a następnie - od 2010 roku do marca roku bieżącego - szefem bułgarskiej dyplomacji.

Fala zamachów

Od 2008 roku i zażegnania konfliktu na tle wyznaniowym między szyitami i sunnitami liczba ofiar zamachów spadała w Iraku.

Jednak od wybuchu na wiosnę protestów mniejszości sunnickiej, uprzywilejowanej za czasów Saddama Husajna, przeciwko rządowi, kontrolowanemu przez szyitów, bilans na nowo zaczął rosnąć.

W samym Bagdadzie w lipcu doszło do około 60 ataków z użyciem samochodów pułapek. W czerwcu odnotowano 23 zamachy.

Autor: MAC/iga / Źródło: PAP