Zdjęcia lidera opozycji "tarczą" na strzelnicy. Armia wszczęła dochodzenie

TVN24


Stacjonujący w Afganistanie brytyjscy żołnierze strzelają na strzelnicy w stronę wizerunku lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna - takie nagranie pojawiło się w internecie. Brytyjska armia wszczęła w środę śledztwo dyscyplinarne w tej sprawie.

Na ujawnionym przez tabloid "The Sun" filmie widać czterech żołnierzy z oddziałów spadochronowych w charakterystycznych bordowych beretach, którzy oddają strzały w kierunku podziurawionego zdjęcia Corbyna.

Według wstępnych ustaleń wideo zostało nagrane w ostatnich dniach w Kabulu, a następnie zamieszczone w jednym z serwisów społecznościowych.

W krótkim oświadczeniu dla mediów podkreślono, że "to zachowanie jest absolutnie nieakceptowalne i nie spełnia wysokich standardów, których oczekujemy w armii". Jak zapewniono, "wszczęto pełne śledztwo w tej sprawie".

Krwawa niedziela

Jak zaznaczył "The Sun", Jeremy Corbyn był w przeszłości wielokrotnie krytykowany za wyrazy sympatii pod adresem Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Do incydentu doszło także kilka dni po ogłoszeniu przez północnoirlandzką prokuraturę, że byłemu brytyjskiemu żołnierzowi z oddziału spadochronowego postawione zostaną zarzuty zabójstwa dwóch osób podczas tzw. krwawej niedzieli w północnoirlandzkim Derry w 1972 roku.

W trakcie "krwawej niedzieli" (ang. Bloody Sunday) 30 stycznia 1972 roku żołnierze otworzyli ogień do protestujących przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie osób podejrzewanych o terroryzm oraz zakazującemu demonstracji publicznych. Zginęło 13 osób, a 14 zostało rannych, z czego jedna zmarła następnie w wyniku odniesionych obrażeń.

Rzecznik Partii Pracy ocenił, że uchwycone na nagraniu zachowanie żołnierzy jest "niepokojące i nieakceptowalne", ale zastrzegł, że ugrupowanie "ma pełne zaufanie do ministerstwa obrony w sprawie śledztwa i podjęcia działań w związku z tym incydentem".

Autor: mm//kg / Źródło: PAP