Świat

Schwytany szef jemeńskich islamistów. "Poważny cios dla Daesh"

Świat


Saudyjskie siły specjalne schwytały szefa jemeńskiej filii tak zwanego Państwa Islamskiego, Abu Osamę al-Muhadżera - podała w opublikowanym we wtorek przez saudyjską agencję SPA komunikacie walcząca w Jemenie wojskowa koalicja, której przewodzi Arabia Saudyjska.

Według komunikatu, Muhadżer oraz inni członkowie podległej mu organizacji, w tym jej główny funkcjonariusz finansowy, zostali schwytani 3 czerwca w domu, który zdobyły wspólnie wojska saudyjskie i jemeńskie.

W ramach tej trwającej 10 minut operacji przejęto również broń, amunicję i sprzęt łączności. Nikt z cywilów, w tym obecne w domu trzy kobiety i troje dzieci, nie odniósł obrażeń.

"Operacja uznawana jest za poważny cios dla terrorystycznego ugrupowania Daesh (tak zwane Państwo Islamskie - red.), szczególnie w Jemenie" - podkreśla komunikat.

Saudyjskie siły specjalne w Jemenie

Wspierana przez Zachód sunnicka koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich podjęła w 2015 roku w Jemenie interwencję na rzecz odzyskania stolicy kraju Sany przez rząd, który musiał się stamtąd wycofać pod naciskiem sprzymierzonego z Iranem szyickiego ruchu Huti.

Koalicja ta walczy także z innymi działającymi w Jemenie formacjami rebelianckimi, jak Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP). W ostatnich latach Stany Zjednoczone dokonały w Jemenie szeregu ataków z użyciem dronów przeciwko domniemanym członkom AQAP.

Wojna domowa w JemeniePAP/Reuters

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP

Raporty: